Nem csökkent tovább a gazdaság

Stagnált júniusban a magyar gazdaság az előző hónaphoz képest a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) szerint - tájékoztatta a kutatóintézet legfrissebb előrejelzéséről az MTI-t hétfőn.

2009. június 29., 12:30

A gyorsulási irányadó szerint júniusban 0,01 százalékkal szűkült a gazdaság, amely még mindig a mélypont közelében van. Egyelőre nem indult meg a fellendülés, amelyet az optimistább elemzők az év második felére tesznek, a pesszimisták pedig legkorábban egy esztendő múlva számítanak növekedésre.

Éves összehasonlításban továbbra is nagy a visszaesés, ebben a korábbi időszak csökkenései játsszák a legnagyobb szerepet - közölte az Ecostat.

A gyorsulási irányadót alkotó indikátorok közül hat csökken, míg négy növekedett.

Az ipari termelés volumene lényegesen lecsökkent, a szektor "élen járt" a visszaesésben az utóbbi fél évben, és a nehézségek még mindig nem múltak el. Nem voltak kedvezőek a német üzleti várakozások sem, amelyek jelentős mértékben meghatározzák a magyar vállalatok rendeléseit.

A hektikus pénzügyi mutatók közül a pénzmennyiség (M1) szűkülése, a hosszú és rövid lejáratú állampapírok kamatkülönbségének mérséklődése és a gépjárműhitelek állományának csökkenése is hozzájárult a gazdaság zsugorodásához.

Ezzel szemben a reálkamatok csökkenése jótékonyan befolyásolta az index alakulását – írta az MTI.

A reálkeresetek szűkülése is rontotta a mutatót, ugyanakkor a nem élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma növekedést mutatott.

A budapesti tőzsdeindex korábbi alacsony értékről történő visszatérése is segíti az indikátort.

A gazdasági kilátások egyelőre nem mutatnak érdemi javulást. Bár több konjunktúra-jelzőszám is emelkedett valamelyest, a hazai elemzők és kutatóintézetek továbbra is lefelé módosítják idei prognózisukat. A nagy nyugati gazdaságokból sem érkeznek még a várt jó hírek, pedig egyre erőteljesebb beavatkozásra szánják el magukat a kormányok és jegybankok.

A gyorsulási irányadó (gyia) nemzetközi módszereken alapuló vezető indikátor típusú mutató, amelyet a GDP alakulását jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A gyia mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.