Nehéz a magyar munkavállalóknak Nagy-Britanniában
Magyarország 5 éve csatlakozott az Európai Unióhoz. Takács László londoni magyar főkonzullal az első öt év tapasztalatairól beszélgettünk. Rendkívül megnőtt a Nagy-Britanniában élő és dolgozó magyar állampolgárok száma, és ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt a konzuli ügyek száma, a konzulátus forgalma is. Alapvető és pozitív változás, hogy nagyon sok magyar választotta az Egyesült Királyságot, mivel a munkaerőpiac teljesen megnyílt, és itt próbálják tehetségüket és a tudásukat kamatoztatni.
Ezek a munkavállalók ritka, speciális tudást igénylő területeken dolgoznak, vagy épp ellenkezőleg: betanított munkát végeznek, amihez semmilyen szaktudás nem kell? Melyikből van több?
Az én tapasztalataim szerint – bár komolyan képzett szakemberek is jöttek – a magyar állampolgárok zöme mégis szakmunkát, illetve olyan kisegítő jellegű munkát végez, amit köztudottan - legalábbis mostanáig-, a brit állampolgárok nem szívesen végeztek.
Szóval alapvetően a pénzért jönnek ide dolgozni?
Igen, alapvetően a pénzért, de azért hozzátenném, hogy én nagyon sok olyan magyar állampolgárral találkozom, akik szerintem nem találják meg anyagilag sem a számításukat, tehát ugyanúgy egyik hétről vagy hónapról a másikra élnek itt, mint teszem azt otthon.
Milyen ügyekkel hívják fel a konzulátust leggyakrabban?
Hosszú lenne ez az interjú, ha mindegyiket fel kellene sorolnom... A téves közüzemi számláktól kezdve a valóban a konzulátus illetékességébe tartozó állampolgársági, anyakönyvezési ügyekig gyakorlatilag mindennel megkeresnek minket. Sokszor tőlünk kérnek tanácsot a különböző brit hatóságokkal támadt konfliktusok rendezéséhez is. Mi megpróbálunk ezeknek tőlünk telhetően eleget tenni. Nagyon részletes tájékoztatót találhatnak a honlapunkon (www.mfa.gov.hu/emb/london ) is, ahol elsősorban a munkavállalással szorosan összefüggő kérdésekre összpontosítunk.
Mi kell ahhoz, hogy valaki munkát vállalhasson Nagy-Britanniában? A válaszért klikkeljen az
Angolosan.hu weblapra!