Négy Mancs tépázza a libáinkat

Egyelőre nem igazán világos, mi áll a hátterében a bécsi székhelyű állatvédő szervezet akciójának, amellyel az állatok szenvedésére hivatkozva szemlátomást tönkre akarják tenni a magyar liba- és kacsatenyésztést. Az mindenesetre furcsa, hogy állítólag az ő közbenjárásukra a német és osztrák bevásárló központokban feketelistára tett magyar cégek többsége nem is ad el libamájat, ráadásul a máj mellett a libahús is a listára került.

2008. szeptember 11., 20:57

Mintegy kétmilliárd forint kárt okoz az idén a baromfiágazatnak és ötezer munkahelyet veszélyeztet a Négy Mancs állatvédő szervezet magyar liba- és kacsatömés ellen indított kampánya - mondta a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke csütörtökön Budapesten, magyar libamáj érdekében tartott sajtótájékoztatón. Közölte: évente Magyarországon mintegy 2.500-2.600 tonna liba- és kacsamájat állítanak elő kényszeretetéssel.

A világ ilyen módon - töméses technológiával - előállított libamáj-termelésének mintegy 80 százalékát, 1.800 tonnát Magyarországon termelik. A Négy Mancs osztrák állatvédő szervezet offenzívája a termelést és a magyar tradíciókat veszélyezteti. A termelők és a hazai szakértők szerint az állatokat kíméletes módon, az állatjóléti szempontok maximális figyelembevételével tömik.

Szirbik Imre országgyűlési képviselő (MSZP), Szentes polgármestere jelezte, hogy hétfőn az őszi parlamenti ülés kezdetén azonnali kérdést intéz a szaktárcához, milyen módon lehetne megvédeni a magyar érdekeket e területen. Emellett a képviselő ötpárti konszenzussal szeretné az állatvédelmi törvényt úgy módosíttatni, hogy a liba- és kacsatömés tradicionális magyar módja bekerüljön a jogszabályba, és az védelmet adjon a továbbiakban a tenyésztőknek és a feldolgozóknak. Emellett szeretné a honatya azt is elérni, hogy a liba- és a kacsamáj kerüljön be a hungarikumok közé is.

Magyarországon a baromfiágazat éves árbevétele mintegy 250 milliárd forintra tehető. Ebből mintegy 25 milliárd forint származik a kacsa- és libamájkivitelből. További, mintegy ötmilliárd forint a belföldön elfogyasztott kacsa- és libamáj árbevétele. Az ágazatban érdekeltek szerint a Négy Mancs állatvédő szervezet által kezdeményezett kampány kifejezetten a magyar termelők és feldolgozók tönkretételére irányult. Ezt mutatja szerintük az is, hogy a feketelistára került mintegy húsz magyar feldolgozó közül csak hatban folyik tényleges liba- és kacsamáj-előállítás. Ez erősíti azt a gyanút, hogy az állatvédő szervezetet a konkurenciaharcban használják fel eszközként.