Ne rohanjon tankolni! - A benzinárak tartósan lefelé mennek

Bár mától újabb hét forinttal csökkent a benzin ára, akinek nem kell feltétlenül, ne rohanjon tankolni, az árak egyelőre tartósan lefelé mennek. A nyersolaj világpiaci jegyzése a héten már visszament a nagy emelkedési futam előtti, másfél évvel ezelőtti szintre és semmi sem utal arra, hogy ez a trend a közeljövőben megváltozzon. A recesszió még jó ideig lenyomja a nyersanyagárakat és kiszámíthatatlan hullámvasúton tartja a részvényárfolyamokat.

2008. november 12., 10:29

A nyersolajárak 20 havi mélypont körül, a Brent esetében a hordónkénti 55, a WTI esetében 59 dollár körül mozognak. A befektetők arra számítanak, hogy a világgazdasági növekedés jövőre - és esetleg 2010-ben is - a vártnál sokkal erősebben lassul, és ez vissza fogja fogni a petrolkémiai termékek, köztük a benzin iránti keresletet. A várakozások szerint a kínai nyersolajkereslet növekedési üteme is mérséklődni fog, holott eddig a világ negyedik legerősebb gazdasága kiegyenlítette a lanyha amerikai és európai keresletet.

Egyes szakértők az áraknak a hordónkénti 45 dollár körüli szintre történő csökkenésére számítanak a jövő év első negyedére. A nyersolajárak az elmúlt négy hónapban mintegy 60 százalékkal csökkentek. Az ár július közepén még 147 dollár volt. 60 dollár alatt utoljára 2007 elején volt a jegyzés, az első emelkedési hullám tavaly tavasszal indult meg.

A világgazdasági bizonytalanság mozgatja a tőzsdei árfolyamokat is. A pillanatnyi befektetői hangulat függvényében kiszámíthatatlanul mozognak fel-le, ami jó terepet nyújt a spekulációknak. Az elmúlt egy hétben szinte naponta változott az ármozgások iránya. Tegnap például csökkenéssel fejezték be a kereskedést a vezető New York-i tőzsdemutatók, mivel néhány céges hír ismét a globális válság mélyülését jelezte a befektetőknek. A technológiai papírok Nasdaq Composite indexe két százalékos csökkenéssel zárt, a 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója ugyanekkora gyengüléssel fejezte be a napot. Lefelé húzták a mutatókat az autó- és fémipari részvények, valamint az energiaipari részvények is, az olajár további csökkenése nyomán. A General Motors kedden már ötödik napja esett, de rosszul szerepelt a termeléscsökkentést bejelentő Alcoa is, amelynek vissza kell fognia alumíniumgyártását, az ipari felhasználók keresletcsökkenése miatt.

Ma a tokiói értéktőzsde követte az amerikai irányt, fő mutatója, a Nikkei 1,3 százalékos eséssel fejezte be a kereskedést. Hasonló mértékben lefelé mozgott a többi ázsiai tőzsde is. A hangulatot az amerikai cégek kedvezőtlen adatai rontották le, a vesztesek közé kerültek a japán exportőr cégek és a kereskedőházak.

Európa ma kicsit másként kezdett, az indexek általában kisebb erősödéssel nyitottak. A BUX is a tegnapi hatszázalékos esés után egy százalék feletti pluszban nyitott, de a mozgások iránya továbbra is teljesen bizonytalan. A forint napok óta nagy napi kilengéseket produkál, de végeredményben egyelőre marad az euróval szembeni 267-269 közötti szinten.