Most már biztosan gázsejkség leszünk
Most már a legmegátalkodottabb kételkedők számára sem lehet kérdéses, hogy röpke egy-két évtizeden belül semmi szükségünk sem lesz gázimportra, sőt gáztermelő nagyhatalommá válunk. Alig egy éve adták hírül, hogy hatalmas készleteket fedeztek fel Makó környékén, és itt az újabb szenzáció: ezúttal Hajdúnánás mellett találtak földgázt. Kár, hogy az egyik helyen kanadai, a másikon pedig brit cégé a koncesszió, már ha valaha is beindul a kitermelés.
A friss hír az, hogy egy brit cég földgázt talált magyarországi kutatásai során. A kutatással és kitermeléssel foglalkozó JKX Oil & Gas plc hétfői közleményében arról számolt be, hogy 1166 méter mélységig fúrtak a Hajdúnánás-1 kútnál, és ennek során három rétegben is találtak földgázt. Közleményük szerint a kutat előkészítették a termelésre, bár arról, hogy ez pontosan mit jelent, nem esik szó. Az viszont biztos, hogy a Hajdúnánás-1 kút a 2013-ig szóló Hernád I. és a Hernád II. kutatási licenc-területen belül található, ami összesen 5420 négyzetkilométerre vonatkozó kutatási terület Kelet-Magyarországon. A licencek ötven százalékának a tulajdonosa a JKX.
A brit cég közleményében leszögezi, hogy újabb fúrások alapján lehet csak megítélni, hogy a gázmennyiség elegendő-e kereskedelmi hasznosításra. Ennek céljából a negyedik negyedévben újabb fúrást kezdenek egy másik kútnál, amellyel mélyebbre kívánnak hatolni, mint a Hajdúnánás-1 kútnál. Azt remélik, hogy újabb, kitermelésre érdemes készleteket derítenek fel.
Egy évvel ezelőtt hasonló hírrel állt elő egy kanadai cég, bejelentve, hogy óriási gázmezőt találtak Makó alatt. Meg is kapták a hivatalos engedélyt a 1500 milliárd köbméterre becsült gázvagyon kitermelésére. Ez a mennyiség hazánk szükségleteit 100 évre fedezné. A Falcon Oil&Gas Ltd. magyarországi leányvállalata, a TXM Olaj és Gázkutató Kft. a makói földgázkincs kitermelésére vonatkozó kérelmét még 2006 októberében nyújtotta be és azt a magyar kormány a vállalat jelentésére alapozva adta meg. A TXM e jelentésben ismertette a Makói árok földgázkincsére vonatkozó adatokat, a kincs kitermelhetőségét.
A TXM Kft. ügyvezetője akkor elmondta, hogy a Falcon öt kutat már fúrt, megkezdte a hatodik fúrását és felépített egy nagy teljesítményű csővezetéket. A magyar jogszabályok szerint a magyar állam a kitermelt gáz után úgynevezett bányajáradékot kap, ami az érték 12 százaléka.