Mit hoz Trump unortodoxiája és az amerikai kétharmad?

Az Egyesült Államokban kialakuló „unortodoxiáról”, a világgazdaság várható változásairól és Magyarország versenyképességének feltételeiről beszélt a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában Zsiday Viktor közgazdász, befektetési alapkezelő.

2016. november 17., 19:13

Az amerikai elnökváltás tanulságait elemezve a szakember úgy vélte, akár még gazdaságélénkítő hatása is lehet Donald Trump megválasztásának, annak ellenére hogy ezt a hírt a piacok eleinte idegesen fogadták – mondta a gazdasági szakértő a Klubrádióban.

A győztes Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

Szerinte korábban a világ gazdaságait a jegybankok nulla százalék közeli kamatokkal próbálták meg felélénkíteni, de kiderült, hogy ez egy téves út, valószínűleg több kárt okoz, mint hasznot. „Itt a költségvetési költekezésnek lenne szerepe, amit az államoknak kellene elindítani – mondta. – Európában ez nem valósítható meg a német költségvetés miatt, ami nem hajlandó egy fillért se kiengedni, de Amerikában Trump elnöksége elhozhatja ezt a megoldást, hiszen az eddigi megszorításokat előnyben részesítő gazdaságpolitikát Donald Trump elnöksége alatt felválthatja egy jóval költekezőbb és nagyobb infrastrukturális beruházásokat tervező vezetés.” Ennek egyik bizonyítéka, hogy megválasztása után tartott beszédében Trump egyetlen konkrétumot mondott: ígéretet tett, hogy újjáépíti az Egyesült Államok infrastruktúráját, utakat, reptereket, iskolákat, kórházakat újít fel.

A közgazdász emlékezettet, hogy 2017-től mind az elnöki, mind a törvényhozói hatalmi ág a republikánus párt kezében lesz: „Ez az amerikai kétharmad gyakorlatilag – van arra lehetőség, hogy jelentős változásokat eszközöljenek, ami beindíthatja az amerikai és ezzel közvetett módon a világgazdaságot is. Ebből következik, hogy gazdaságilag nem feltétlenül rossz Donald Trump »unortodox« politikája. Ez az ember ahhoz ért, hogy összeszedjen egy csomó pénzt és abból építsen valamit. És a szakemberek szerint pont erre van szüksége a gazdaságnak.” Zsiday Vikor szerint „valószínűleg a gazdaságban és a politikában is lesznek olyan lépései, amit jelenleg nem tudunk elképzelni, mert kívül vannak az elemzők által használt keretrendszeren”. A szakértő hozzátette: az Egyesült Államokban jól működik a fékek és ellensúlyok rendszere, ezért „az unortodoxiát nem lehet a végtelenségig tolni ott”.

Az elemző abban látja a Trump jelenség sikerét, hogy a politikai elit, amely eddig irányított, képtelen volt valós választ adni a hetvenes-nyolcvanas évekbeli gazdasági globalizáció károsultjainak problémáira. Ez alatt főleg az alsó középosztály képviselőit értette. „A hetvenes évek végén volt egy gazdaságpolitikai fordulat, elindult a gazdasági liberalizáció, a világkereskedelem fejlődése, a globalizáció. Ennek a globalizációnak a világgazdaság nagy nyertese volt, illetve következményeként a fejlődő országokban nagyon sokan kikerültek a mélyszegénységből, a világ kétharmada egy jelentős jövedelemnövekedést észlelt. Növekedést észleltek még a magasabb iskolai végzettségűek és a legfelsőbb, leggazdagabb réteg, akik mint tőketulajdonosok profitáltak. A középosztály reáljövedelme viszont nem nőtt, sőt jóval nagyobb lett náluk a munkanélküliség, romlott az életszínvonaluk.” Zsiday Viktor szerint két alternatíva létezik: a gazdasági bezárkózás vagy a jövedelmek országon belüli átcsoportosítása. „Vagy a mexikóiaktól próbáljuk elvenni azt a pénzt, ami hiányzik nekik, vagy a gazdagoktól” – mondta az amerikai helyzetről a közgazdász. Trump viszont protekcionista intézkedéseket ígér, és a republikánusok adópolitikája ismét a gazdagoknak kedvezhet majd.

Mindeközben, Magyarország előtt áll a versenyképesség javításának feladata. Zsiday Viktor szerint a kormány által beharangozott „versenyképességi fordulat” üdvözlendő. „A versenyképes állam ott kezdődik, hogy hagyjuk a gazdaság szereplőit versenyezni mindenféle állami torzítás nélkül, korrupció nélkül.” Az ország viszont, véleménye szerint, több évtizedes problémákkal küzd e téren. A Kádár-rendszer „paternalizmusa” eltorzította a gazdaságot, az emberek az államtól várták a segítséget, de jelenleg sem torzításmentes a gazdaság. Magyarországon ez most abban nyilvánul meg, hogy azok a gazdasági szereplők, akik hozzájutnak uniós forrásokhoz, versenyelőnybe kerülnek. Hiszen senki sem tud versenyezni azzal, hogy a konkurenciája kapott egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatást.

A közgazdász továbbá „latin-amerikanizálódást” észlel az országban. „Gyakorlatilag Magyarországon a gazdagok adóparadicsoma van. Ha valaki tőkejövedelem-tulajdonos, megtakarításai vannak, alig adózik. Mindeközben nagyon magasak a munkára rakódó terhek” – mondta Zsiday Viktor. A közgazdász szerint mindenképpen fontos lenne az alsó középosztály támogatása, a társadalom szétszakadásának megállítása.