Milliárdok új magyar közgazdászokra
Kétszázmilliárd forintot, azaz csaknem 2,7 milliárd złotyt ad ki a Magyar Nemzeti Bank közgazdászok olyan új generációjának képzésére, akik „a neoliberális gondolkodásmód hibáitól megszabadulnak” – idézi a bank nyilatkozatát a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap.
A központi bank öt olyan alapítványnak szánja ezt az összeget, amely fiatal közgazdászok képzésével fog foglalkozni. Az ötlet Matolcsy Györgyé, aki 2010–2013-ban Orbán Viktor kormányában gazdasági miniszter volt. Ezek célja a jövő olyan közgazdáinak képzése, akik a neoliberális doktrína hibáit nem fogják propagálni – írja Mariusz Piotrowski.
– A neoliberalizmus és annak hajtásai továbbra is dominálnak a gazdaság magyar oktatásában és a közgazdasági tudományokban – mondta Matolcsy. – Nagy változásokra van szükségünk a gazdasági és pénzügyi tudományokban. Országunknak új intézményekre van szüksége és új víziókkal rendelkező professzorokra. Az alapítványoknak ezt a feladatot kell teljesíteniük, úgy, ahogyan Nyugaton is keletkeznek ilyen oktatási intézmények. Matolcsy hozzátette: éppen a neoliberalizmus miatt került Magyarország válságba, amelyből csak az Orbán-kormány idején került ki.
Maga a miniszterelnök számos alkalommal megismételte, hogy Magyarországon befejeződött a szabad piac abszolút hatalma, és szerephez jut az állam és annak polgárai. A Fidesz politikusainak új gazdaságpolitikáját „nem ortodoxnak” nevezik. Ennek megnyilvánulása pl. további adók kivetése külföldi cégekre, a bankok és a gazdaság más kulcsszektoraiban levő vállalkozások államosításának terve. Tavaly Orbán azt mondta: „A külföldi cégek számára Magyarországon befejeződött a gyarmatosítás korszaka.”
Az erre szánt összegből új gazdasági és pénzügyi kar létesül Kecskeméten, pénzügyi szak Romániában, Marosvásárhelyen – ahol sok magyar nemzetiségű él –, és Budapesten is két iskola, az egyik majd a budai Várban kap helyet.
A jegybankelnök közölte, hogy ezekért a gazdasági iskolákért az adófizetőknek nem kell fizetniük, mert minden pénz az MNB utóbbi évekbeli tevékenységének hasznából származik.
A HVG szerint a közgazdászok új generációja képzésére szánt összeg feleannyival több, mint amennyit évente a költségvetés a felsőfokú tanintézményekre összesen szán Magyarországon – közli a lengyel lap.