Mi még nem érezzük a pénzügyi válság hatását
Miközben a világban tombol a hitelintézeti válság, nálunk jó hírek érkeznek a gazdaságból: tovább csökken tavalyhoz képest a hiány, növekednek viszont a reálkeresetek, a Nemzeti Bank vezetői pedig optimisták mind csökkenő inflációt illetően, mind pedig abban, hogy a bankcsődök nem fenyegetik közvetlenül a magyar piacot és a lakosságot.
A Pénzügyminisztérium - önkormányzatok nélkül - 80,47 milliárd forint hiányt vár vár szeptemberre, az első kilenc hónapra 753 milliárdot - jelentette be Keller László, a tárca államtitkára szerdán sajtótájékoztatón. Az augusztusi végleges pénzforgalmi hiány 91,2 milliárd forint volt. Az első nyolchavi deficit 672,5 milliárd, a GDP 2,4 százaléka, ami 209,8 milliárd forinttal kisebb a tavalyi megfelelő adatnál. Az év egészére továbbra is a GDP 3,8 százalékának megfelelő államháztartási hiánnyal számol a szaktárca, a korábbinál némileg kisebb, 1.031,9 milliárd forint összeg mellett.
A január–júliusi reálkereset - a fogyasztóiár-index 6,8 százalékos növekedése mellett - 0,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Január-júliusban a bruttó átlagkeresetek összességében 8,1 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Júliusban a bruttó átlagkeresetek 7,8 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 6,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Tavaly január-júliusban a bruttó átlagkeresetek 8,2, a nettó átlagkeresetek 1,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 8,5 százalékos növekedése mellett - 6,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Január-júliusban a költségvetési szférában 723 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 945 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében közel 4,7 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,1 százalékkal emelkedett. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 7 hónapjában 196.200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188.900 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 218.200 forintot ért el.
A pénzromlás ütemének további lassulását jósolta Londonban az MNB elnöke, aki szerint lefelé tart már az infláció Magyarországon, és a meredeken csökkenő olajáraknak nyilvánvalóan hatásuk lesz a következő inflációs előrejelzésre. Simor András, aki befektetőkkel és elemzőkkel találkozott a Cityben, hozzátette: a jelenleg érvényes inflációs előrejelzések meghatározásához 137 dolláros hordónkénti olajárat vettek figyelembe, az olaj azonban jelenleg már 90 dollár körül jár.
Az amerikai Lehman Brothers befektetési bank bukása kapcsán kijelentette: a magyar bankrendszer általában nem hitelez nem elsőrendű - subprime - adósi körnek, emellett a magyar ingatlanpiacon nem alakult ki olyan árbuborék, mint más gazdaságokban.
Hasonlóan nyilatkozott Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, aki szerint korai még pontosan megítélni a hatásokat, de komolyabb megrázkódtatásra sem a magyar fogyasztóknak, sem a piacnak nem kell számítania a hitelpiaci válság napokban megjelent újabb hulláma miatt. A szakember szerdán újságíróknak kifejtette: a válság új, immár ötödik csúcsának közvetlen magyar hatása nem lesz és áttételes hatásai sem lesznek erősebbek a korábbiaknál.