Messze még a megoldás a pénzügyi válságban

Átmenetileg fellélegeztek a pénzpiacok azt követően, hogy az amerikai szenátus nagy többséggel elfogadta a módosított 700 milliárd dolláros mentőcsomagot. Ha pénteken a képviselőház is jóváhagyja a tervet, ez akkor is csak az csak az első lépés a pénzügyi válság megoldása felé vezető úton, arról nem is beszélve, hogy a gazdasági recesszió veszélye még nem hárult el. További kemény intézkedésekre van szükség az általános válság megelőzéséhez.

2008. október 2., 12:39

Az amerikai szenátus szerda éjjel 74-25-ös szavazati aránnyal elfogadta a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét, a korábbihoz képest javított változat pénteken kerül a képviselőház elé. Új elem, hogy a szövetségileg biztosított bankbetétek összegét felemelik 100 ezerről 250 ezer dollárra. Az új verzióba egy 150 milliárd dolláros üzleti és energiaipari adócsökkentés is belekerült, továbbá mintegy 24 millió adófizetőt érintő könnyítés az úgynevezett alternatív minimális adó terén.

A két amerikai elnökjelölt, a demokrata párti Barack Obama és a republikánus John McCain, valamint George Bush személyesen is közbelépett a javaslat elfogadása érdekében. Az elnök azt mondta, hogy a képviselőházban péntekre tűzték ki a szavazást a kezdeményezés javított változatáról. Leszögezte: bizonyos benne, hogy a kongresszus elfogadja. Steny Hoyer, a képviselőház demokrata párti frakciójának vezetője megerősítette: az alsóház péntek délben vagy kora délután szavaz a javaslat új változatáról. Ha ott is meg lesz a jóváhagyás, megkezdődhet a befektetési bankszektor konszolidációja.

A piacok kedvezően fogadták a hírt: csütörtök reggel a nyugat-európai részvénypiacok emelkedően kezdtek, bár a bankok helyzete miatti aggodalmak nem szűntek meg. A befektetők szerint a mentőcsomag nem általános gyógyszer, a romló gazdasági kilátások közepette kamatmérsékléseket várnának el a központi bankoktól. Ezzel együtt a bankok voltak a fő nyertesek a nyitás után, részvényeik árfolyama több százalékkal emelkedett. A befektetők egyébként várják az Európai Központi Bank mai kamatdöntését, elemzők szerint az irányadó kamat várhatóan a 4,25 százalékos szinten marad majd.

A kőolaj ára az enyhén bizakodó hangulat ellenére ismét száz dollár alá esett. Ennek oka a dollár erősödése volt: az amerikai valuta az euróval szemben áttörte az 1.40-es határt. Néhány hete még 1.56 dollárt adtak egy euróért. A szenátus döntése kedvezhet a kelet-európai valutáknak, így a forintnak is, mivel a kedvezőbb hangulat a feltörekvő pénzpiacokon is aktivitásra ösztönzi a befektetőket. Ez a Bux árfolyamára is pozitívan hat.

A pénzügyi stabilitás megerősítése, a kockázatok csökkentése és a több európai uniós tagállamban is működő bankok felügyeletének javítása érdekében azt javasolta az Európai Bizottság, hogy az unióban szigorítsák a bankok tőkekövetelményeire vonatkozó szabályokat. A bejelentéssel párhuzamosan José Manuel Barroso szorosabb együttműködésre szólított fel az EU-n belül a válság kezelésére. Az unió mindazonáltal még mindig nem jelentett be együttes fellépést a jelenlegi válságjelenségekkel szemben.

A most javasolt új szabályok értelmében a bankok egy ügyfélnek sem nyújthatnak majd hitelt egy bizonyos értékhatárt meghaladóan, míg a nemzeti felügyeleti hatóságok jobb belátást fognak kapni a bankcsoportok határokon átnyúló tevékenységeibe. A javaslatot az Európai Parlament és az uniós tagországok szakminisztereinek tanácsa is megvitatja, mielőtt életbe léphet. Brüsszel szerint az új szabályok alapvetően meg fogják erősíteni az uniós bankok felügyeleti kereteit és a pénzügyi rendszert, és ezekkel ésszerű és arányos választ adhat az EU a jelenlegi pénzügyi zavarokra. A több uniós tagállamban is tevékenykedő bankcsoportok likviditási kockázatkezelését – azaz ügyleteik napi finanszírozásának módját – figyelni és koordinálni fogják. Szigorodnak a szabályok az értékpapírrá alakított hitelekkel kapcsolatban is.

Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Olaszország vezetői várhatóan szombaton találkoznak, hogy a pénzügyi válság kérdéseiről tanácskozzanak, de az időpontot és a megbeszélések részleteit még nem véglegesítették. A négy érintett uniós vezető mellett a megbeszélésen részt vesz majd Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és Jean-Claude Juncker, az Eurocsoport elnöke is. Nicolas Sarkozy francia államfő javasolta, hogy a négyek néhány nappal a Hetek csoportjának október 10-i, Washingtonban tervezett értekezlete előtt jöjjenek össze, és mintegy készítsék elő a Heteknek a pénzügyi válságról folytatandó megbeszélését.