Mennyi lesz az olaj ára a közeljövőben?

Megtörni látszik az utóbbi hetek csökkenési trendje az olajpiacon, az elmúlt két napban több mint öt százalékkal emelkedett az ár és ismét 120 dollár fölé került. Egyelőre nem kell félni attól, hogy ismét 150 közelébe ugrik, de elemzők szerint több olyan tényező is van, ami az elkövetkező hónapokban visszaterelheti a befektetőket a hosszú távon stabilnak tekinthető iparágba.

2008. augusztus 22., 11:54

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 120,43 dollár volt Londonban a legközelebbi határidőre, 27 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 5,80 dollárral drágult. A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta péntek reggel hordónként (159 liter) 121,35 dollárba került, másfél nap alatt csaknem hat dollárral drágult. Hasonló arányban emelkedett a benzin, a gázolaj és aföldgáz jegyzése is. Ekkora egynapi áremelkedés több mint két hónapja nem volt a szabadpiacon.

Az olcsóbbodás július közepe tartó irányzata e héten megtört, és rövid távon nem várható jelentősebb folytatódása. Hosszabb távon most már az sem lehetetlen, hogy a borús világgazdasági kilátások és a gyengülő kereslet dacára az ár ismét eléri, vagy meghaladja a július közepén beállított, 147 dollár fölötti rekordokat. Annak ellenére, hogy az OPEC termelése az idén várhatóan meghaladja a keresletet, és jövőre nem csak az OPEC-országok, hanem a többi olajtermelő termelőkapacitása is gyorsabban növekszik majd a keresletnél.

Elvileg az áresés irányába hatna, hogy a korábbi drasztikus növekedése nyomán a legnagyobb importőrök csökkentették fogyasztásukat. Nemrég az amerikai energiaügyi minisztériumban közölték, hogy az Egyesült Államok kőolajfogyasztása az első félévben napi 800 ezer hordóval csökkent, ez 1982 óta a legnagyobb visszaesés. Az Egyesült Államok a világ legnagyobb olajfogyasztója. A második számú fogyasztó országban, Kínában a kőolajimport júliusban 8,3 százalékkal kevesebb volt, mint júniusban, és 7 százalékkal kevesebb a tavaly júliusinál is. Éves összehasonlításban emberemlékezet óta nem volt visszaesés Kínában.

A közvetlen kereslet-kínálati viszonyok azonban régóta nem érvényesülnek az olajpiacon, Az árakat alapvetően a beáramló befektetési tőke mozgatja, amelyet viszont a világgazdaság helyzete befolyásol. A hangulat a nyár elejére kicsit megnyugodott, de az utóbbi időben ismét bizonytalanná vált. Olyan tényezők befolyásolják az amerikai és európai lassulás mellett, mint például a Mexikói-öbölbeli hurrikánszezon, ahol veszélybe kerülhetnek az ottani olaj- és gáztermelő berendezések , valamint az OPEC legközelebbi, szeptember 9-i miniszteri értekezlete, amelyen szó esik a kitermelés esetleges csökkentéséről is. Kockázati tényező az orosz-grúz konfliktus is, amelynek hatásai egyelőre nem beláthatók.