Tíz magyarból kilencnek fél évre sem elég a megtakarítása, és ebből nagy baj lehet – 61 ezer milliárdja van a leggazdagabbaknak
Nincs elég pénzügyi vagyontartaléka a magyar társadalomnak 2020-ban, hogy egy tartós jövedelemkiesést kezelni tudjon – erre a megállapításra jutott a Blochamps privátbanki tanácsadócég legfrissebb elemzésében – írja a Forbes.
Az elemzéshez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hazai jövedelmi és vagyondeciliseiből indultak ki. Ezekben az adattáblákban a teljes magyar lakosság tíz egyenlő méretű csoportra van osztva, az egyes vagyoni csoportokhoz pedig olyan jellemző adatok szerepelnek, mint a munkából származó bér, társadalmi jövedelem (segélyek, támogatások). Majd ezt kombinálták a Blochamps saját adatbázisával.
![Koronavírus - Kijárási korlátozás](/data/articles/183/1837/article-183741/DBZOL20200331021_fit_800x10000.jpg?key=20ab55a607fb5c8f56608eb3a10c4670)
A csoportokat összehasonlítva kitűnt, hogy míg a lakosság leggazdagabb 10 százalékának összesen 61 ezer milliárd forintos nettó vagyona van, addig a következő 10 százaléknak ennek mindössze a negyedével, 15 ezer milliárd forinttal rendelkezik.
Ezekből és az éves jövedelmi számokból pedig arra jutottak, hogy
csak a legfelső tíz százaléknak van elég felhalmozott megtakarítása egy hat hónapos munkanélküli időszak átvészelésére.
A legfelső jövedelmi tizedbe 540 ezer háztartás, és körülbelül 960 ezer ember tartozik nagyságrendileg 4,4 millió forint éves jövedelemmel, de a következő decilis már csak 2,7 millió forintot tud felmutatni. A hazai kisvállalkozások tulajdonosai jellemzően ebből a két decilisből kerülnek ki. Őket az üzletmenetük megroppanása sújtja, de legalább vannak tartalékaik, ám az elbocsátási hullámban érintett 6-9. decilis tulajdonképpen érdemi pénzügyi tartalék híján rendre a havi jövedelmét éli fel.
A konklúzió pedig:
tíz magyarból kilencnek nincs elég megtakarítása ahhoz, hogy komolyabb megrázkódtatás nélkül átvészeljen egy hat hónapos jövedelemnélküliséget.
A kormány azonban nem gondolkodik bértámogatásban.