Még nem is tárgyalták, máris átírják a költségvetést
A PM rászánta magát arra, amit a szakértők már egy ideje sürgetnek: az alapvetően megváltozott nemzetközi környezet miatt tarthatatlanná vált költségvetést átírják. Az új verzió várhatóan alacsonyabb növekedéssel és magasabb inflációval fog számolni, az ebből eredő veszteséget viszont valahogy pótolni kell, ha a hiánycélt tartani akarják.
A Pénzügyminisztérium a pénzpiaci válság miatt új makropályát készít a költségvetési tervezethez, amelyben a GDP 2009. évi, 3 százalékos növekedési prognózisát és a 4,3 százalékos inflációs prognózist is kénytelen újraszámolni - mondta Veres János pénzügyminiszter csütörtökön az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.
A számítások még folynak, a korrigált számok a jövő héten készülnek el és az OÉT október 17-i ülésén tárgyalhatók - jelentette be a pénzügyminiszter. Leszögezte: a 3,2 százalékos eredményszemléletű (ESA 95) GDP arányos hiánymutatón, amely nyugdíjkorrekcióval 2,8 százalék, a kormány nem kíván módosítani. Ha ez valóban így van, a várhatóan lassabb növekedés miatt a bevételi oldalon elmaradás várható, amit nem tud ellensúlyozni a magasabb infláció, elsősorban a nyugdíjemelési kötöttségek miatt.
A hiány tartására tehát vagy többletbevételeket kell találni, vagy a kiadásokat kell meghúzni. Ez utóbbira nem az SZDSZ által javasolt kiadási befagyasztás a megoldás, mert adódhat olyan helyzet, hogy a kormány kénytelen lesz közvetlenül is beavatkozni a gazdaságba, támogatást adva egyes szereplőknek. Ezt mostanság a világ minden táján meglépik a kormányok. Ilyen körülmények között adminisztratív, törvényi úton megkötni az állam kezét több mint bűn, súlyos hiba.
Sokkal inkább az fontolandó meg, érdemes-e vészhelyzetben is mereven ragaszkodni a hiánycélhoz, ha azzal a gazdaság egészének vagy egyes részeinek működését veszélyeztetik. Így a negatív hatások sokkal drasztikusabbak és minden irányba továbbgyűrűzők lehetnek.