Nemkívánatos már az államnak Mészáros Lőrinc bankholdingja

Nagy Márton egy sajtónyilatkozat során burkoltan fejtette ki, hogy már nem olyan vonzó Mészáros Lőrinc nagybankja az állam számára.

2025. március 31., 15:17

Szerző:

Ahogyan arról a 168.hu beszámolt, a magyar állam eladhatja meglévő tulajdonrészét a Mészáros Lőrinc tulajdonolta MBH Bankban. A milliárdos pénzintézete jelenleg az amerikai Citigroup tanácsadóival egyeztet, a tárgyalás viszont még korai stádiumában tart, és könnyen lehet, hogy nem valósul meg az adásvétel. A Bloomberg az ügy kapcsán kereste a magyar kormányt, az MBH Bankot és a Citigroup-ot is, de semelyik fél nem kommentálta az ügyet.

A pénzintézet fő tulajdonosa Mészáros Lőrinc, míg a milliárdos után a Matolcsy Ádám köreihez sorolt Száraz Istvánnak van jelentős érdekeltsége. A magyar állam részesedése a pénzintézetben 20 százalékos, noha korábban ez az arány magasabb volt. Ugyanakkor az állami Corvinus BHG Vagyonkezelő tavaly decemberben 28,3 százalékról 20 százalékra csökkentette részesedését az MBH Bankban. Az állam teljes részesedésétől való megválásának ötlete már korábban felmerült, a konkrét egyeztetések híréről viszont csak most lehet először hallani.

Nagy Márton: érdemes eladni az MBH Bank állami tulajdonrészét

Az Index most rá is kérdezett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternél a hírre, mire a tárcavezető elmondta: „A Magyar Bankholding érdeklődik az iránt, hogy növelje a tőzsdei jelenlétét, bővítse a közkézhányadot. Ez lehetőséget adna arra az államnak, hogy értékesítse a részesedését, ami jelenleg 20 százalékos.”

A lap felidézte, a tőzsdei jelenlét erősítése régóta napirenden van az MBH Banknál, a részvénykibocsátásos tulajdonoskeresésben pedig jellemzően magasabb könyvszerinti értéket tudnak elérni a kibocsátók, mint a bankeladásokkor. Az utolsó banki kibocsátásnál, a Gránit Bank tavaly decemberi tőzsdére menetelénél a 14 500 forintos kibocsátási ár kétszeres könyv szerinti értéket jelentett. Az MBH Bank részvényei 6500 forinton zártak pénteken a Budapesti Értéktőzsdén, a BÉT honlapja szerint ez az érték az adott részvénysorozat kapitalizációja alapján 1,9 százalékos P/BV értéket képvisel. A fentiek figyelembevételével lehet igaza Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek, aki hétfő délelőtt az Index kérdésére arról beszélt, hogy személyesen úgy gondolja, hogy a magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban.

(Kiemelt képünkön Mészáros Lőrinc látható. Forrás: Puskás Akadémia)