Magyarország segítséget kér az IMF-től

Az európai adósságválság nyomására Magyarország pénteken pénzügyi segítségnyújtásról kezdett tárgyalásokat az IMF-fel és az EU-val – írja Josef Siffert a Kurierban. A többi osztrák lap ugyancsak beszámol a fejleményről.

2011. november 21., 07:25

Ezt nem várhatták volna a magyarok. Miniszterelnökük, Orbán Viktor, pénzügyi segítséget kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF-től). Az az Orbán Viktor, aki 2010 júliusában még megszakította a megbeszéléseket az IMF-fel, és azóta folytonosan védekezett a Valutaalap mindenfajta „diktátuma” ellen. Ezért kell most egy „újfajta együttműködés” Magyarország és az IMF között. Az új megállapodás nem hitelfelvételről szólna, mert így az államadósságok sem növekedhetnének, hanem általa sokkal inkább a magyarországi befektetések egyfajta „biztosítását” növelnék meg. A magyar gazdasági minisztérium azzal számol, hogy a következő év elejére létrejöhet a megállapodás a hitelezőkkel.

Az utóbbi időszakban egyre jobban csökkent a nemzetközi pénzpiacok Magyarországba vetett bizalma. Rekordmélységbe zuhant a forint, ezzel szemben rekordmagasságba emelkedett az államadósság. A pénzügyi szakemberek szerint az Orbán-kormány utolsó másféléve alatt maga Magyarország is sokszor tett 180 fokos fordulatot. Most ebből a mélységből akarja a miniszterelnök kivezetni az országot, és bejelentette, hogy „a takarékossági intézkedések helyett a gazdasági növekedést támogatja Magyarországon”. Továbbá, a megállapodással az ország gazdaságpolitikai függetlenségének feladása nélkül védik meg az országot az adósságválság túlsúlyával szemben – jelentette ki Orbán pénteken az MR1 rádió adásában. A jobboldali konzervatív miniszterelnök fáradhatatlanul hangsúlyozta, hogy „nem akarja feladni a szabad kéz politikáját”, és „többé senki sem korlátozhatja Magyarország gazdasági önállóságát”. „Ez a kormányzati filozófia egyes számú törvénye” –mondta a miniszterelnök.

Az ellenzék Orbán lemondását követeli

Orbán lépésének hátterében a magyar média a kormány félelmét látja attól, hogy az ország értékelése lecsúszik a „bóvli kategóriába”. A parlamenti ellenzék a miniszterelnök lemondását követelte. A kormány „ámokfutása” és a „hozzá nem értő gazdaságpolitika” „túl sokba kerül” az embereknek – bírált az ellenzéki szocialisták frakcióvezetője, Mesterházy Attila.

A piacok pozitívan fogadták az együttműködési törekvést - írta pénteken a Raiffeisen Kutatások napi kommentárja. Az euróhoz viszonyítva valamelyest meg tudott erősödni a magyar forint.

(Kurier, 2011.11.18.)

Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.