Magyarország messze le van maradva a nyugati bérszintektől

Magyarország nagyon messze le van maradva a nyugati bérszintektől, sőt, még a szomszédos Ausztriával szemben is, ahol háromszor magasabb bérek vannak – mondta Bod Péter Ákos volt jegybankelnök a Magyar Közgazdasági Társaság konferenciáján.

2017. június 9., 11:31

Bod Péter Ákos a Világgazdaság tudósítása szerint azt mondta, ugyan manapság többen béruniót emlegetnek, de az még Magyarországon sem valósult meg. Szerinte ugyanis beszélhetünk „egy Magyarországról”, mivel a Nyugat-Dunántúlon gyakorlatilag teljes foglalkoztatás van és magasabbak a bérek, eközben a keleti régiókban magasabb a munkanélküliségi ráta, és alacsonyabbak a bérek.

Az ország termelékenységével kapcsolatban úgy fogalmazott: nem az a gond, hogy Németországgal szemben le vagyunk maradva, hanem az, hogy Csehországgal, Szlovákiával és Lengyelországgal szemben is. Hozzátette: az egy alkalmazottra jutó termelékenységet nézve a 2010-es bázishoz képest annak ellenére sem javult a magyar termelékenység, hogy a gazdaság bővült ebben az időszakban.

Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.