Magyarország gazdasága a legérzékenyebb között
A globális felzárkózó térségen belül Közép- és Kelet-Európa gazdaságai a legérzékenyebbek a külső finanszírozási kondíciók esetleges romlására, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának leépítése okozhat – áll a Standard & Poor's pénteken Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő szakelemzői által több sebezhetőségi kritérium alapján összeállított kockázati listák mindegyikének élén európai országok állnak. Az S&P, amely negyven felzárkózó gazdaságot vizsgált ebből a szempontból, három „érzékenységi listát” állított össze. Az egyik a bruttó külső finanszírozási igényt méri a folyó bevételek és a felhasználható devizatartalékok összegéhez, a második a rövid lejáratú külső adósságállományt veti össze a felhasználható devizatartalékkal, a harmadik a GDP-arányos folyómérleg-egyenleg alapján sorolja a vizsgált gazdaságokat.
A Standard & Poor's az elemzésben megállapítja, hogy Ukrajna, Grúzia és Törökország a felméréshez alkalmazott összes mérce alapján a legsebezhetőbbek között szerepel, de Fehéroroszország, Bulgária, Macedónia és Horvátország is a felső nyolcban van a három kockázati lista közül kettőn.
Magyarország az egyik „érzékenységi listán” – amely a rövid lejáratú külső adósságállomány és a felhasználható devizatartalék rátáját mutatja – a 7. helyre került a 40-es mezőnyben, de a másik két listán nincs a legveszélyeztetettebb tíz között, sőt a GDP-értékhez viszonyított folyómérleg-egyenleg alapján összeállított sebezhetőségi listán a 31. helyen – vagyis a legkevésbé sérülékeny alsó negyedben – áll – írja az MTI.