Lázár szembemegy Orbánnal?

A Fidesz frakcióvezetője közölte: a jövő héten tájékoztatni fogja a Fidesz elnökségét az ellenzéki pártokkal és civil szervezetekkel a párt- és kampányfinanszírozásról folytatott egyeztetésekről. Arra a kérdésre, hogy akár Orbán Viktorral is vitába száll-e ebben a kérdésben, úgy válaszolt: a kormányfővel lehet értelmes vitákat folytatni.

2012. május 22., 09:40

Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök a Fidesz országos választmányának múlt heti ülésén ajánlotta megfontolásra, hogy a következő két évben - az ország nehéz gazdasági helyzete miatt - függesszék fel a pártok költségvetési támogatását. Ez a kérdés még nem került szóba a kormánypárti frakciószövetség hétfői frakcióülésén - válaszolta Lázár János az ezt firtató kérdésre.

Szintén újságírói kérdésre felelve elmondta: a társadalomnak tudomásul kell venni, hogy a többpárti demokrácia pénzbe kerül és a választási kampányokat döntően állami pénzből kell finanszírozni.

Különválasztaná a párttámogatást és a kampányfinanszírozást

A frakcióvezető ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a súlyos gazdasági nehézségekkel küzdő országokban rendre felvetődik a pártok költségvetési támogatásának csökkentése. Véleménye szerint azonban a pártok két választás közötti támogatását és a kampányfinanszírozást külön kell választani – írja az MTI.

Kitért arra, hogy a pártok több megbeszélést is folytattak már a párt- és a kampányfinanszírozás átalakításáról, és a főbb kérdésekben egyetértettek, így a Transparency International kezdeményezésére a hat parlamenti párt közös nyilatkozatban vállalta, hogy ősszel olyan törvényt fogadnak el, amely biztosítja az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot ezen a területen.

Elindul a VIKTOR-mozgalom

Elindítja a "Végtelenül Idealista és Konstruktív Tanácsok Országunk Rendbetételéért" (VIKTOR) mozgalmat Karácsony Gergely. Az LMP-s politikus

blogjábanannak kapcsán vetette ezt fel, hogy Orbán Viktor elvenné a pártok állami támogatását, azt a nagyjából két és fél milliárd forintot, amit a pártok kapnak a költségvetésből. Az LMP-s képviselő szerint le kellene állíttatná a Marslakók című, a köztévén már későbbre áthelyezett szappanoperát, s az azzal megspórolt pénzt lehetne a pártoknak adni.

Mint írja: a sorozat producerével, Jáksó Lászlóval készült, majd a letiltás ellenére is a Magyar Narancsban megjelent interjúból kiderült, a sorozat egy epizódja nagyjából bruttó 7,5 millióba kerül, tehát éves szinten csaknem kétmilliárdot fizetnek az állampolgárok a sorozatért. Ha ehhez még hozzávesszük a sorozat reklámkiadásainak a költségeit, akkor már nagyjából helyben is vagyunk - írja. Szerinte a Marslakók leállítása aligha okozna fájdalmat a magyaroknak, hiszen a köztévében főműsoridőben futó műsorok közül messze ezt nézik a legkevesebb, kifejezetten lefelé húzva az előtte futó műsorokban megalapozott nézettséget.

Karácsony Gergely internetes naplójában megjegyzi, hogy Jáksó László - aki soha nem tagadta, hogy a miniszterelnök főtanácsadójával, Habony Árpáddal való barátsága segítette hozzá az üzlethez - bizonyára nem örülne javaslatának. "De hát istenem, nem tehetünk mindenkinek a kedvére. Ha választani kell a demokrácia és egy alacsony nézettségű szappanopera között, akkor nem lehet kérdés, hogy melyiket válasszuk" - fogalmaz az ellenzéki politikus.

Török Gábor: Nincs ingyenpolitika

Az elemző szerint az a javaslat, hogy a pártok a következő két évben ne kapjanak állami támogatást, a mostani kabinet időszakában az egyik legdurvább, a demokratikus versenyt leginkább korlátozó ötlet.

Blogjábanúgy fogalmaz: Ha a pártok nem kapnak semmilyen állami támogatást, három lehetőségük marad: (1) takaréklángra helyezik magukat, nem dolgoznak ki programokat, nem szerveznek rendezvényeket, nem kampányolnak, azaz megszűnnek politikai szereplőként viselkedni, (2) mindezt továbbra is teszik, de az ehhez szükséges forrásokat különböző kölcsönökből fedezik, és ezáltal végzetesen eladósodnak, (3) valamilyen érdekcsoport „felvásárolja” őket. A második és harmadik lehetőség egymás mellett is elfér: a függő helyzet igazán akkor működhet jól, ha a mecénás arra is figyel, hogy a párt így is erős mínuszban maradjon; ilyenkor ugyanis megszűnik a mozgástere: ha meg akarna szabadulni a jótevőjétől, elképesztő összegeket kellene már önmagában a váltásra is áldozni, nem is beszélve a működtetésről – írja.