Lassan kimászunk a gödörből...

Bár termelése még júniusban is jóval alacsonyabb volt a tavalyinál, ha lassan is, de araszol felfelé a mélypontról az építőipar. A tendencia ugyanis hónapról hónapra kisebb mértékű visszaesést mutat az előző évihez képest, ami kedvező jel az iparágban érdekeltek számára. A második félévben a termelés a várakozások szerint már meg fogja közelíteni a tavalyi szintet.

2008. augusztus 19., 16:49

Az építőipari termelés volumene 2008 júniusában kiigazítatlan adatok alapján nyolc, munkanaptényezővel kiigazítva kilenc százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Júniusban szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés öt és fél százalékkal haladta meg az előző havit. Éves összehasonlításban a visszaesés mindegyik építményfőcsoportnál megfigyelhető volt. Az épületek építésének volumene 9,2 százalékkal, az egyéb építmények építéséé 6,6 százalékkal csökkent 2007 júniusához mérten. A termelés visszaesése mindkét építménycsoportban a legnagyobb szervezetek körében volt jelentős.

Az év első hat hónapjában a termelés 10,7 százalékkal maradt el a 2007. azonos időszakitól. Ezen belül az épületek építése 10,9 százalékkal, az egyéb építményeké 10,3 százalékkal lett alacsonyabb. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva júniusban az épületek építése 5,3 százalékkal, az egyéb építményeké 0,7 százalékkal maradt el a májusitól.

Az építőipar termelői árai 2008 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,8 százalékkal emelkedtek, ezen belül az építőiparban legnagyobb súlyt képviselő szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése alágazat áremelkedése 5,9 százalék volt. Az egyes építményalcsoportokban a növekedés 4,9 százalék és 6,8 százalék között szóródott. Az előző negyedévhez viszonyítva az építőipar egészében az áremelkedés mértéke 1,5 százalék volt, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 1,6 százalékkal növekedtek.

Az építőipari adatok mgfelelnek az előzetes várakozásoknak. Az építési kedv a gazdasági hangulat egyfajta fokmérője, ami alapvetően a beruházások, nagymértékben az állami projektek alakulásától függ. A költségvetési megszorítások nyomán a termelés a tavalyi év végére sokéves mélypontra jutott, ahonnan az idén tavasszal lassacskán kimozdult. Igazi fellendülése csak a gazdaság gyorsulásától és az állami infrastruktúrális fejlesztések felfutásától várható, de ezekre egyelőre kevés az esély.