A biztosítási piac már régen tapasztalt ilyen helyzetet
Kuruc Péter, az Ernst & Young (EY) üzleti tanácsadás és biztosítási iparág szakértője szerint a már futó szerződésekkel rendelkező ügyfeleknek nem kell jelentős díjemelkedésre számítaniuk a háború okozta infláció illetve a nemrég bejelentett, biztosítókat sújtó extraadó miatt.
A háború és az egyre emelkedő infláció a gazdaság teljes működésére kihat, emiatt a magyar és a nemzetközi piac is már régen tapasztalt helyzettel néz szembe – mondta Kuruc Péter, az Ernst & Young (EY) üzleti tanácsadás és biztosítási iparág szakértője a Jazzy Business Class című műsorában csütörtök reggel.
A leginkább tapasztalható változás az, hogy az infláció miatt megnövelendő munkabérek miatt növekednek a költségszintek is. Részletezte, hogy a magyar biztosítási piacon alapvetően kétféle módon kötnek szerződést: vagy egy fix összeget határoznak meg, vagy valamilyen vagyontárgyhoz köthető szolgáltatásról kötnek megállapodást. A szolgáltatások esetében jelentős növekedés tapasztalható a költségekben – közölte. Majd példaként megemlítette, hogy például az autókhoz szükséges alkatrészek importálását euróban számítják. A forint folyamatos ingadozása így úgynevezett 10 százalékos kárinflációt eredményez. A szektor számára azonban fontos, hogy az ügyfelek a megszokható módon, és ugyanazon a színvonalon jussanak hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz, különös tekintettel a vagyontárgyak kezelésére.
„A befektetésekkel kapcsolatban el kell mondanom, hogy jellemzően a biztosító részvények inkább osztalék részvények. Ez egy régi, megbízható iparág: mivel térben és időben jól elosztható dolgok kerülnek biztosításra, nagy meglepetések nem történnek. Biztosítási részvényt tehát én egy nyugodt befektetőnek javasolnék, akik stabil, megbízható bevételre akarnak szert tenni a részvénypiacon”
– véleményezte Kuruc Péter.
A költségek növekedésének lehetséges hatása
Arra a kérdésre, miszerint az inflációs környezet miatt az ügyfelek számíthatnak-e díjnövekedésre, a szakértő azt válaszolta, hogy a már futó szerződések esetében nem várható jelentős változás, mivel ezekben meg van szabva, hogy mi alapján növekedhetnek a díjak: többnyire az inflációhoz vagy az ingatlanokhoz tartozó költségek emelkedéséhez vannak kötve. A kormány által szenteste bejelentett, biztosítókra kivetett extra adók további emelése csak a nagyobb bevételű biztosítókat érinti. Összesen hat-nyolc szereplőről van szó, de az ő esetükben is érvényes az, hogy a díjak emelését a már futó szerződésekben meghatározott feltételek szerint hajthatják végre – magyarázta a szakértő.
A most köthető szerződésekkel kapcsolatban Kuruc elmondta, hogy a nehéz helyzetben lévő családoknál tapasztalható, hogy a biztosításra költségként tekintenek, és ha az elmúlt öt évben nem történt semmi baj, akkor hajlamosak lemondani róluk. A szakember szerint csak abban az esetben érdemes egy biztosítást megszüntetni, ha az adott vagyontárgyat már nem használják.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay.)