Külföldön lazábban bánunk a pénzzel

Csaknem nyolcmillió hazánkfia utazott külföldre az első félévben és nem sajnálták a pénzt: csaknem egyharmaddal többet költöttek, mint tavaly az első hat hónapban. Ezzel romlott az idegenforgalom egyenlege, mert a hozzánk látogató 17 millió külföldi csak 12 százalékkal költött többet, mint egy évvel ezelőtt. A mérleg szerencsére így is pozitív.

2008. augusztus 22., 11:38

2008 első hat hónapjában 17 millió külföldi látogató érkezett hazánkba, 2%-kal kevesebb, mint 2007 első félévében. A külföldiek összesen 40 millió napot töltöttek el Magyarországon, ami 9%-kal maradt el 2007 első félévének adatától - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal számaiból. A külföldiek magyarországi fogyasztása 449 milliárd forint volt, 12%-kal több, mint egy évvel korábban. A magyar lakosság eközben 7,9 millió alkalommal utazott külföldre (ez megegyezik a 2007. I. félévi adattal), és 302 milliárd forintnak megfelelő összeget költött el. A nemzetközi személyszállítási forgalmat nem tartalmazó fizetési mérleg 136 milliárd forintos egyenleggel zárt, és 12%-kal volt kevesebb az egy évvel ezelőttinél.

Az egy napra látogatók több mint kétötöde átutazó. A Franciaországból, Svájcból, Hollandiából és Nagy-Britanniából érkezők szinte 100%-ban átutazók. Jelentős a napi vásárlók aránya (26%). Turisztikai céllal az egy napra látogatók csupán egyötöde érkezett, a legtöbben a szomszédos Ausztriából és Szlovákiából jöttek.

A hosszabb ideig hazánkban tartózkodók 82%-a turisztikai céllal érkezett, ebből 17% volt az üzleti utazók aránya. Az átutazók aránya 6, a huzamosabb idejű munkavégzés céljából érkezőké 7% körül volt. A több napra látogatók a legnagyobb számban Németországból és Ausztriából jöttek. A több napra érkező külföldiek által leglátogatottabb turisztikai régióink Budapest (43%) és Nyugat-Dunántúl (27%) voltak.

A külföldi látogatók 2008 első hat hónapjában 449 milliárd forintot költöttek el hazánkban. Az év első három hónapját három év átlagában a leggyengébb, májust és júniust pedig ugyanebben az összehasonlításban a legerősebb forint jellemezte, az euróárfolyam 266 és 229 forint között mozgott.

Ugyanezen időszakban a magyar állampolgárok 7,9 millió alkalommal utaztak külföldre, ugyanannyi utazást tettek, mint a tavalyi évben. Ezen belül az egynapos utazások száma 3%-kal csökkent, a többnapos utazásoké 8%-kal nőtt. Míg az egynapos utazások csaknem felét vásárlási céllal tették, addig ez az arány a többnapos utazások esetében csupán 2%. A külföldre látogatók 302 milliárd forintot költöttek el külföldön. Kiadásaik 86%-a többnapos, 14%-a egynapos utazásaikon merült fel. A kiadások 60%-a, 182 milliárd forint kötődött a turisztikai motivációval utazókhoz.