Még mindig sokan indulnak külföldre dolgozni
A kivándorlók úgy vélik, jobban megéri külföldön dolgozni, mert jóval magasabb fizetésre számíthatnak, mint itthon.
Az elmúlt években tapasztalható kivándorlási hullám még mindig tart: a tavalyi év végén ismét emelkedett azok száma, akik külföldön kezdtek el dolgozni – ez derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból, amelyekről az EconomX írt részletesebben.
A külföldi munkavégzés sokan számára vonzó, hiszen számos állásajánlat magasabb fizetésekkel kecsegtet: ugyanazokban a munkakörökben akár a hazai fizetésük többszörösét is megkereshetik a munkavállalók. Ennek reményében még mindig emelkedik azok száma, akik a külföldre költözés mellett döntenek.
Ehhez minden bizonnyal hozzájárulnak a szezonális munkalehetőségek is: télen a síparadicsomok rengeteg külföldi munkavállalót alkalmaznak, akik sok esetben csak néhány hónapra vállalnak el egy-egy munkát. Sokan nem is mennének ennél hosszabb időre, mert nem akarnak teljesen elszakadni a családjuktól, ugyanakkor nehéz helyzetben vannak, hiszen a magasabb fizetés iránti igényt éppen a családfenntartás emelkedő költségei indokolják.
Külföldön dolgozni: van, akinek csak ez a kiút
A mért adatok alapján 2024 októbere és decembere között az előző év azonos időszakához hasonlóan alakult a munkanélküliek száma a 15 és 74 év közötti korcsoportban: közülük 216 ezer fő nem rendelkezett munkahellyel ebben az időszakban. A férfiak közül került ki több munkanélküli, összesen 114 ezren, míg 102 ezer volt a munkanélküli nők száma.
A statisztikai adatokból az látszik, hogy sok esetben nem könnyű munkát találni, mert bár a munkanélküliek 47,5 százaléka negyed éven belül talált munkát, ám 34,3 százalékuk egy évnél régebben nem helyezkedett el. Aggasztó adat, hogy a fenti időszakban átlagosan 11,9 hónap volt a munkakeresés időtartama. Akik itthon nem tudnak elhelyezkedni, a külföldi munkavállalást tekinthetik megoldásnak.
Bár csak kisebb mértékben, de a külföldön dolgozók száma emelkedett: már 111 ezer fő vállalt munkát más országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon csökkent a foglalkoztatottak száma, pedig a munkanélküliek létszáma is 1,8 százalékkal alacsonyabb lett, így logikusnak tűnne, hogy az adatok némileg javulnak. Ám a gyakorlatban nem ez történt: a nőknél nem mérhető jelentős változás az előző év azonos időszakával összevetve, ám a 15-74 közötti korcsoportban már 27 ezerrel kevesebb a férfi foglalkoztatottak száma: jelenleg már csak 4 millió 689 ezer főt tesznek ki. Ehhez hozzájárul az is, hogy sokan inkább külföldön vállaltak munkát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)