Korábban kopogtatott nálunk a recesszió - marad is egy darabig...
Nem sok optimizmusra adnak okot a ma nyilvánosságra került makrogazdasági adatok. A nemzeti össztermék a harmadik negyedévben még valamelyest növekedett ugyan, de jóval kisebb mértékben, mint várták. Az ipari termelés viszont tovább csökkent, és a trendek egyértelművé teszik, hogy a recesszió korábban köszönt be hozzánk, mint azt a szakértők gondolták.
A GDP 2008. harmadik negyedévében 0,7 százalékkal növekedett a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az adat jókora negatív meglepetés, mert a szakértők ennek a kétszeresét prognosztizálták. Aggasztó az is, hogy a negyedéven belüli trend lefelé mutat, aminek az lehet a következménye, hogy az év utolsó három hónapjában a gazdaság növekedése teljesen leáll - Ha ez így lesz, el lehet felejteni az éves két százalékos vagy afeletti GDP növekedést, ez viszont a jövő évi tervszámokat is érintheti. Nagy az esély arra, hogy a 2009-es visszaesés a tervezett egy százalék felett lesz.
A vártnál rosszabb adat mögött elsősorban a külpiacok beszűkülése miatti ipari termelés csökkenés áll. Ugyancsak ma hozták nyilvánosságra, hogy az előzetes adatnál nagyobb mértékben, 2.5 százalékkal zsugorodott az ipar szeptemberben az előző hónaphoz képest. A szektor az év eleje óta trendszerű lassulást mutat, és az európai konjunktúra romlását látva a helyzet az elkövetkező hónapokban nemhogy javulni, de romlani fog.
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 szeptemberében csak 0,7%-kal csökkent, ám munkanaphatástól megtisztítva már 5,3%-os a visszaesés. A csökkenés tavasz óta már 6 százalékos, vagyis jól látszik, hogy az ipar az év eleje óta lejtmenetben van. A szeptemberben kitört világméretű pénzügyi válság csak ront a helyzeten, ennek hatásait a mostani számok még nem is mutatják. Az igazi feketeleves csak most jön, az előjelek legalábbis ezt ígérik.
Érdekes módon a rendelésállományok nem alakultak olyan rosszul, mint amennyire az a termelési adatokból és a reálszféra rossz hangulatából következne. A feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése ugyan 4,6%-kal csökkent 2007 azonos hónapjához viszonyítva (az új exportrendelések 5,2%-kal, az új belföldi rendelések 1,6%-kal mérséklődtek), ám az összes rendelésállomány még így is tíz százalékkal haladta meg az előző év szeptemberének szintjét. Következésképpen egyelőre nehéz megjósolni, milyen mértékű visszaesés elé nézünk, de az biztosnak látszik, hogy a kilencvenes évek eleje óta a legnehezebb időszak vár a magyar iparra és a gazdaság egészére.