Kemény figyelmeztetést kaptunk Németországból

„A magyarok és a németek európai partnerek is. Éppen válságos időkben kell együtt fellépnünk azok ellen, aki ócsárolják az Európa-projektet”, hangoztatta Guido Westerwelle. A német külügyminiszter pénteken Berlinben, a Magyar-Német Fórumon udvariasan, de határozottan figyelmeztette magyar partnereit a nélkülözhetetlen európai értékek jelentőségére a gazdaságban csakúgy, mint a politikában.

2012. november 9., 19:32

A szabaddemokrata politikus ezúttal is méltatta a magyar határnyitás jelentőséget a berlini fal leomlásában, majd kijelentette: „Magyarok és németek 1989-ben vállvetve vetettek véget Európa megosztásának. Ez csak bátoríthat bennünket, hogy most együtt tegyük teljessé az európai egységet. Ebben erős alapokra építhetünk: 20 évvel ezelőtt írtuk alá a német-magyar barátsági szerződést, amelyben az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság egységes Európája mellett köteleztük el magunkat. Ez az Európa soha nem tapasztalt mértékben hozott nekünk békét, szabadságot, jólétet. Ilyen, egységes Európáról 1989-ben csak álmodhattunk. A mi válaszunk a globalizálásra Európa. Összefogva sikerül nekünk az, amiben egy nemzet egyedül, csak kudarcot vallhat: hogy megőrizhessük az európai életformát. Több és jobb Európát akarunk. Így földrészünk megerősödve került ki a válságból s utunk végén egy nap a politikai unió áll majd. Szilárdan bízom abban, hogy Magyarország velünk lesz ezen az úton. Ha viszont az egyik, vagy a másik partner egyelőre nem tud vagy akar velünk tartani, az nem tarthatja vissza a többieket attól, hogy előre haladjanak. Egységünk nem magától értetődő. Az adósságválság nem sejtett szakító erőket szabadított fel, törékeny lett az európai eszmébe vetett bizalom, gyengül az európai összetartozás érzése. Annál fontosabb, hogy most, együtt megőrizzük, megvédjük azt, ami összeköt. A szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, az emberi jogok tiszteletét. Ezeket az értékeket közösen rögzítettük az európai szerződésekben, értékközösségünk együttélésünk nélkülözhetetlen alapja”


.
A német külügyminiszter végül szólt arról, hogy kereken 8.000 német vállalat működik Magyarországon, amelyek csaknem 300.000 embernek adnak munkát. „Folytatni kívánjuk az európai sikertörténetet a gazdaságban éppúgy, mind a politikában. A jövőt a nemzeti keretekbe való visszahúzódással szemben az együttműködés jelenti” – hangsúlyozta Westerwelle.