Kedves Sándor Zsuzsanna!
Nagyon örülök, hogy a 168 Órában pszichológiai kérdésekkel is foglalkoznak időnként.
A Fiatalok vészjelzései című írása – az elmúlt hónapok serdülőkori szuicídiumainak sajnálatos megszaporodása és a szakmapolitikai mutatók alapján – nemcsak időszerűsége miatt elismerésre méltó, hanem a megszólított szakemberek gazdag „választéka” miatt is.
A pécsi Krízisambulancia pszichiátereként és a pécsi S. O. S. ÉLET Telefonszolgálat operatív vezetőjeként a Civil szerveződések című keretes íráshoz szeretnék kiegészítő információval szolgálni, hátha a későbbiekben hasznosítani tudja.
Mivel a cikkben magyarországi példaként egyedül Oriold Károlyék 2001-ben létrejött Lélekben Otthon Alapítványa szerepel, jelzem, hogy speciálisan kiképzett önkéntes szakemberekkel a hetvenes évek eleje óta több mint harminc, ingyenesen hívható lelki elsősegély-telefonszolgálat működik Magyarországon, egy részük 24 órás, más részük a nap bizonyos szakára fókuszálva működik (a pécsi este 7-től reggel 7-ig). Elsődleges céljuk a krízisintervenció, szuicidprevenció. Hívásaink számszerű és tartalmi adatai alapján jól monitorozhatóak a mentális egészségen túl a társadalmi és gazdasági változások is. Ez év július elseje óta országos, központi telefonszám került bevezetésre az uniós normák elvárásainak megfelelően: a 116-123.
Ha esetleg a későbbiekben ezzel kapcsolatban további információkra lenne szüksége, úgy Szabóné dr. Kállai Klára, a LESZ (Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Országos Szövetsége) elnöke s én is szívesen állunk rendelkezésére.
További sikeres munkát kívánva Önnek és a lapnak, maradok tisztelettel olvasójuk:
Árkovits Amaryl
E-mail