Ezért kell ennyi vendégmunkás a munkaerő-közvetítő szerint

Nagyon egyszerű és lesújtó oka van annak, hogy miért javasol harmadik országból származó dolgozót inkább a munkaerő-közvetítő.

2023. október 31., 11:03

Szerző:

„Sokszor nincs más megoldás, mint a harmadik országból származó munkavállalók” – mondta Kovács Endre, a Prohumán 2004 Munkaerő Szolgáltató és Tanácsadó Kft. Európai Unión kívüli munkavállalókért felelős igazgatója a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) konferenciáján. Az economx.hu tudósítása szerint Kovács Endre leszögezte, hogy az adatokból tökéletesen látni, hogy miért szükséges a harmadik országból származó munkaerőre támaszkodni. Ugyanis a – négy százalékos – magyar munkanélküliek „nagy része kisebb vagy közepes átképzés nélkül, nehezen, illetve nem képes elhelyezkedni– mondta. Hozzátette: az ország területében és a képzettségben jelentős elcsúszások vannak a munkaerőpiacon.  

Jelenleg Magyarországon nagyjából 110 ezer külföldi munkavállaló dolgozik, nagy részük az unió területéről érkezett, vagy Ukrajnából.  A tapasztalatok szerint a kisebb cégek hoznak be inkább külföldi munkavállalókat, ugyanakkor ezek a vállalatok nehezebben tudják megoldani az integrációs kérdéseket. Jelenleg akár 60-70 nap alatt talál a magyar munkáltató munkavállalót harmadik országból.

A Prohumán saját listája alapján a javasolt országok között szerepel a Fülöp-szigetek, Indonézia, Kirgizisztán, Georgia, valamint Mongólia. 

A harmadik országból származó munkavállalók alkalmazását szinte minden vállalat B tervként kezeli, ugyan első körben a magyarokkal szeretnék orvosolni a munkaerő hiányt. A jelenlegi szabályok szerint, ha a munkáltató be szeretne hozni harmadik országból származó munkavállalót, akkor biztosítani kell a vízumot és a munkavállalási engedélyt és ezeket több szálon kell elintézni. A munkaerőpiaci vizsgálathoz 3-5 hónapra is szükség lehet, ezért hozta létre a kormány 2021-ben az egyszerűsített jogszabályi keretet – így ez az időintervallum 2-3 hónapra csökkenhet. Kizárólag a minősítéssel rendelkező munkaerő-közvetítő cégek alkalmazhatják az egyszerűsített eljárást, amelyeknek szigorú követelményeknek kell megfelelniük.

A harmadik országból érkezők dolgozni és pénzt keresni jönnek Magyarországra, tanulékonyak és gyorsan elérik a tapasztalt kollégák szintjét. A munkateljesítményük és a hatékonyságuk „felhúzza” a magyar munkavállalókat is, „bizonyos szegmensekben 30 százalékkal tudják növelni a termelést” – összegezte Kovács Endre. Könnyen vállalnak túlórát, ráadásul az átlagosnál kevésbé jellemző a betegszabadság – tette hozzá. Hatékony integrációval és toborzással a nyelvi akadályok is könnyedén leküzdhetőek.

(Kiemelt képünkön: Építőmunkások élvezik az ebédszünetet az építkezésen. Építőmunkások élvezik az ebédszünetet az építkezésen. Paul Bradbury / CAIA IMAGE / TUDOMÁNY / ÚJ / Science Photo Library az AFP-n keresztül)