Kedden kamatdöntés: csökkentésre számítanak az elemzők

Szakértők szerint kedden csökkentheti a jegybank az effektív kamatot, de nem olyan mértékben, hogy az látványosan megmozgassa a forintárfolyamot.

2023. július 24., 11:21

Szerző:

Matolcsy György jegybankelnök az inflációt korábban veszélyes ellenségnek nevezte, ami, ha nem figyelünk, győz – írta az Index.

A központi bank fokozatosan csökkenti a korábban magasra emelt kamatokat, kedden száz bázisponttal vághatják az effektív kamatot az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint.

A várakozások szerint a májusi és júniusi döntéshez hasonlóan most is száz bázisponttal csökkentheti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a kamatfolyosó tetejét 17,5 százalékra, illetve az egynapos betéti gyorstender kamatát 15 százalékra vághatják.

Meglepetést okozna a fentinél nagyobb kamatcsökkentés, illetve bárminemű nem konvencionális lazítás bejelentése – mondta Molnár Dániel. A Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője szerint a jegybank korábban már kommunikálta, mely mutatók alapján hozza meg a kamatdöntést:

  • a folyó fizetési mérleg egyenlege,
  • a cserearány,
  • a devizapiaci, swappiaci folyamatok,
  • az állampapírpiac,
  • az energia- és gázárak alakulása,
  • a nemzetközi befektetői hangulat,
  • a nagy jegybankok kamatpályája,
  • valamint az orosz–ukrán háború.


Ezek közül a folyó fizetési mérleg egyenlege és a cserearány javult, az állampapírpiac likvid, a hozamok csökkentek, stabilan alakul a forint árfolyama is, illetve az energiaárak esetében sem történt számottevő megugrás – állapította meg az elemző. 

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint elsősorban az inflációs folyamatok alakulását nézi a jegybank, melyben további javulás következett be júniusban, éves bázison 20,1 százalékra süllyedt a pénzromlás üteme, a maginfláció pedig 20,8 százalékra. A külső tényezők közül elsődleges fontosságúnak a földgáz világpiaci árának alakulását tartja az elemző, mely továbbra is nyomott, 30 euró alatt mozog megawattóránként. Ezek mind hosszabb távú és kedvező irányba mutató folyamatok a korábban megindított kamatvágási pályán.

Hogyan reagál majd a forint?

Amennyiben a jegybank nem húz váratlant, és a kommunikáció is az elmúlt hónapokhoz hasonlóan szigorú és óvatos marad, akkor alapesetben nem kellene, hogy az újabb kamatcsökkentés hatással legyen az árfolyamra, mivel azt a piacok feltehetően már beárazták – véli Molnár Dániel. Varga Zoltán az árfolyam-volatilitás erősödésére számít, amely akár szerda–csütörtökig is eltarthat,

(Fotó: stevepb/Pixabay)