Sokkoló, ami a boltokban fogadja most a magyarokat
Nem fog örülni az, aki a hazai boltok valamelyikében vásárol.
Sok vállalat a profitja csökkentésével próbálja megoldani, hogy ne kelljen túlságosan emelnie az árakat, de a költségeik egyre nőnek és most már aggasztóan nagy áremelkedést várnak 2025 elejére. Úgyhogy az év eleji átárazásokat érdemes figyelni, hogy okosabbak legyünk – áll az MNB elemzésében. A jegybanki publikációt szemléző hvg.hu felidézte, 2022-2023-ban 20-25 százalékon járt az infláció a magyar boltokban, a kormány és a jegybank ekkor többször is arról beszélt, hogy abban a cégek (is) hibásak, mert túl nagy profitot próbálnak elérni.
A Magyar Nemzeti Bank a legutóbbi Inflációs jelentésében ugyanakkor újra kiszámolta, mekkorák a cégek nyereségei, ezek mennyivel növelik meg az árakat, és mit várhatunk 2025-re. Eszerint a 2025-ös infláció éves átlagban a legjobb forgatókönyv szerint 3,3 százalékos lehet, míg ha a legrosszabb, akkor 4,1 százalékkal nőhetnének az árak tavalyhoz képest. Abban pedig teljes az egyetértés a jegybank, a kormány és a piaci elemzők között, hogy az év első pár hónapjában lehet magasabb az infláció, mint amilyen 2024 végén volt, utána indulhat meg a lassulás – áll a cikkben.
Februárban nőtt az infláció, újra az egekben az árak a boltokban
A KSH adatai szerint, februárban a fogyasztói árak átlagosan 5,6%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,8%-kal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerek 1,2%-kal drágultak. Átlagosan 7,1%-kal nőtt az élelmiszerek ára, ezen belül is liszté 44,3, az étolajé 27,5, a tojásé 24,7, a tejé 22,5, a vaj- és vajkrémé 19,2, a kávéé 16,1, a gyümölcs- és zöldségléé 14,5, a csokoládé és kakaóé 13,8, a tejtermékeké 10,9%-kal. Van azonban olyan termék, amelynek az ára mérséklődött, ilyen a száraztészta, ez 4,4%-kal lett olcsóbb.
Orbán Viktor így reagált a friss inflációs adatokra
Korábban a kormány már bejelentette, hogy elfogadhatatlannak tartják, hogy az élelmiszerárak milyen mértékben növekedtek az elmúlt időszakban. Ezért elmondta a miniszterelnök, hogy tárgyalásokat kezdeményeznek a kereskedelmi láncok képviselőivel arról, hogy miként csökkenthetőek az árak.
„Az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése érdekében tárgyalásokat folytattunk az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel. Sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre”
– hangzott el Orbán Viktor videójában, amit a Facebook-oldalára töltöttek fel. Ebben elmondta azt is, hogy az indokolatlan áremelkedések megfékezése érdekében korlátozni fogják a boltok árréseit 30 alapvető élelmiszer esetében. „Március közepétől a 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10%-ot. Az elmúlt időszakban a tojás esetén ez 40 százalék, a vaj és a tejföl esetén pedig több mint 80 százalék volt, lássuk be, ez elfogadhatatlan. Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat, és ezt ellenőrizni is fogjuk” – jelentette be.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Zhenxing Cai / Pexels)