Hozzányúlnak a Diákhitelhez?

Mind a Demokratikus Hálózat, mind a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája megváltoztatná a Diákhitel visszafizetési feltételeit a pénzügyi válság miatt. A Diákhitel Központtól megtudtuk: egyelőre elenyésző azoknak a száma, akik nem tudják a hitel visszafizetni.

2009. március 5., 15:43

Először a baloldali fiatalokat tömörítő Demokratikus Hálózat tartott sajtótájékozatót a Diákhitel Központ előtt, majd a HÖOK is felemelte szavát az ügyben: változzon meg a Diákhitel visszafizetési feltétele, mert a válság miatt sokan nem tudják visszafizetni az egyetemi évek alatt felvett hitelt. A DH szerint „a legtöbben még azt sem tudták pontosan, hogy később ezt milyen feltételekkel kell majd visszafizetni. A többség azt hitte, hogy a nettó fizetés hat százaléka lesz a törlesztőrészlet.”

Ezzel szemben a fizetési kötelezettség meghatározásánál az éves összes bruttó bért veszik alapul, tehát a befolyó jövedelmek több mint 10 százalékát kell törlesztőre költeni – áll a Demokratikus Hálózat közleményében. Szerintük a Diákhitel Központ Zrt. erre a tényre nem hívja fel a figyelmet és részben ezért is jelent sokak számára rendkívüli terhet a diákhitel törlesztése.

A diákokat is elérheti a válság

– Elképzelhető, hogy eléri az ügyfeleinket a válság, de ezt egyelőre még nem érezzük – mondta a 168 Óra online-nak Őri András a Diákhitel Központ szóvivője. – A törlesztési szabályok mindenki által hozzáférhetőek, nemcsak a diákhitel igénylése alkalmával találkozik vele minden ügyfelünk, de folyamatosan olvashatóak a honlapunkon is.

A szóvivő megerősítette, hogy az első két törlesztési évben a minimálbér jellemzően 6%-a a törlesztőrészlet, viszont a harmadik évtől ez megváltozik.

– Kinek-kinek megnézzük a két évvel korábbi havi bruttó átlagjövedelmét, ezt összevetjük a minimálbérrel és a kettő összeg közül a nagyobbik jellemzően 6%-a lesz a törlesztőrészlet. Tehát, nem elképzelhetetlen, hogy két évvel ezelőtt valakinek nagyon jól fizető állása volt, mondjuk 300 ezres bruttó állással rendelkezett. 2009-ben emiatt előírunk neki havi 18 ezer forintos törlesztőrészletet. Szegényt pedig elbocsájtják. Ez egy nagyon életszagú dolog, ilyenek vannak, ilyenekről hallunk. Ha ez tömegessé válik, de ha csak egy embert is érint, az is fontos számunkra – mondta a szóvivő.

A vita abban csúcsosodott ki, hogy a fizetésképtelen hitelfelvevőket lehet-e egyénenként elbírálni, vagy sem. „Sajnálatos tény, hogy a Diákhitel Központ Zrt. rendkívül rugalmatlan. Törlesztési részlet csökkentését, halasztást kérni még indokolt esetben sem lehet. Sokan panaszkodtak, hogy még az sem lehet hivatkozási alap, hogy gyerekvállalás miatt a családi jövedelmek radikálisán csökkentek, az állandó kiadások pedig megnőttek” – áll a Demokratikus Hálózat közleményében.

Őri András megerősítette: a jogszabály szerint nem kell a hitelkérelmeket elbírálni. A rendszer egyik velejárója, hogy ki legyen iktatva a költségnövelő, adminisztratív feladatokkal járó mérlegelések száma. – Itt nem állami pénzeket osztogatunk, tehát azzal, hogy valaki Diákhitelt kap, azzal nem mástól veszi el a lehetőséget. Ez egy olyan rendszer, hogy az állam kezességvállalásával mi magunk is nagyon olcsó hiteleket veszünk fel és azt adjuk tovább, önköltségi elven, profit nélkül a diákoknak. A szóvivő szerint többek között ezért lehetnek ilyen alacsonyak a kamatok is. (A Diákhitel a banki hitelek közül leginkább a forintalapú, bármire elkölthető személyi kölcsön jellegű hitelekhez hasonlít, amelyek kamata ma legalább duplája a Diákhitelének.)

A felvetett gyermekvállalással összefüggő élethelyzet egyetlen olyan pont ahol az állam célzott kamattámogatást ad az érintetteknek és ez alatt a törlesztési kötelezettség sem áll fenn. Erről olvasni lehet honlapon, de a legutóbb decemberi és januári, személyre szólóan postázott levélben is újra felhívtuk az érintettek figyelmét.

Mi lehet a megoldás?

A Demokratikus Hálózat elnöke, Galba-Deák Ádám és Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő azt szorgalmazták, hogy legyen lehetőség a jelenlegi törlesztőrészlet megfelezésére - egyénileg. Ez természetesen a futamidő hosszabbításával járna - tették hozzá.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája más javaslattal állt elő: két éven keresztül legfeljebb csak a minimálbér 4 százalékát, vagyis havi körülbelül 4 ezer forintot kelljen fizetni azoknak a hallgatóknak, akiknek gondot okoz a diákhitel törlesztése.

A Diákhitel Központnak a HÖOK javaslata tetszett inkább, ugyanis ehhez kisebb változások szükségesek a diákhitelezés jelenlegi rendszerében. – Adjunk meg egy olyan lehetőséget, ami könnyíthet az ilyen helyzetben lévőkön, ugyanakkor nem rontja a Diákhitel-rendszer hosszú távú fenntarthatóságát – mondta Őri András. – Mivel bárki mérlegelés nélkül megkaphatja a hitelt, ezért a hitelfelvevők kockázatközösséget alkotnak. Emiatt a maximálisan felvehető összeget és a kötelező törlesztőrészlet nagyságát is úgy kell meghatározni, hogy az mindenki által, még a legalacsonyabb várható keresettel járó életpálya esetén is visszafizethető legyen.

Ezért kockázati céltartalékot kell képeznünk, ami a kamatot befolyásolja. Ezt egy független pénzügyi kockázatelemző állapítja meg, aki kb. 200 féle hitelfelvevő modellt állít fel, a hátrányos helyzetű térségben tanító pedagógustól kezdve a jól fizetett villamosmérnökig.

Vita a módszerekről

Mi lenne, ha a törlesztőrészlet a felére csökkenne, ahogy a DH javasolja – tettük fel a kérdést a Diákhitel Központnak.

– Az előbb említett 200 modellből sokan nem tudnák visszafizetni a tartozást nyugdíjas korokig se, és akkor a jogszabály szerint el kellene azt engedni – jött a válasz Őri Andrástól. – Mivel ez egy zárt rendszer, az így kiesett pénzt a rendszerben maradókra kellene ráterhelni, ami a kamat emelkedését eredményezné.

Vagyis drágulna a hitel. – Amit a HÖOK mond azért jó, mert az engedményt két évre korlátozza – tette hozzá Őri András – ami alatt - reményeink szerint - a válság is lecsenghet.

A Diákhitel ügyfél ebben a két évben kevesebbet fizet, viszont nem kell felmondani a szerződését és bevasalni rajta – végrehajtóval – a pénzt. Ha van jövedelme, akkor nem biztos, hogy megéri neki ez az engedmény, hiszen a kamatok így is ketyegnek és az alacsonyabb részletfizetés miatt kevésbé csökken az egyenleg, vagyis tovább kell fizetni a törlesztést.

– Szerintünk csak altatás lenne ez a két év és előbb-utóbb kénytelenek lennének felébredni a hitelfelvevők. Két évet csak húzták-halasztották a fizetést, de utána megint meg fog ugrani a fizetőrészlet – mondta Galba-Deák Ádám, a Demokratikus Hálózat elnöke a 168 Órának. – Teremtsük meg a lehetőséget – persze, szigorúan szociális és ellenőrzött indokok alapján – , hogy valaki felezi a hiteltörlesztés összegét egy ideig. A Diákhitel Központ is elismerte, hogy harminc-negyven olyan szívszorító levelet kaptak, amelyben a részletek felülvizsgálatát kérik, ők mégsem gondolnak abban, hogy tesznek valamit.

A Diákhitel Központ ugyanakkor azt is közölte: egyelőre nem érzékelik a válságot a hitelvisszafizetők részéről. 2003 óta, kihasználva a díjtalan és rögtön a tőketartozást csökkentő előtörlesztés lehetőségét, majdnem a dupláját fizetik be a diákhitelesek a kötelezőnek előírt összegnek. 2008-ban 7,9 milliárd forint helyett 14,5 milliárd forint érkezett.