Hiába csábítja ide a kormány az ukránokat, a lengyelekhez mennek

Miközben a Magyarországon élő ukránok száma néhány ezerre tehető, Lengyelországban lassan milliós nagyságrendű közösségük alakult ki.

2017. március 30., 14:01

Kulturális és nyelvi hasonlóság, jobb gazdasági teljesítmény, munkavállalás szempontjából kedvező jogszabályok – ezek azok a tényezők, amelyek miatt nem Magyarországra, hanem Lengyelország felé veszik az irányt az ukrán vendégmunkások. Egyelőre úgy tűnik, hiába indított a Fidesz-kormány kampányt az idecsábításukra – írja a Magyar Nemzet.

Fotó: MTI

Míg 2013-ban 1980 ukrán kért végleges letelepedési engedélyt, 2016-ban ez a szám meghaladta a 7600-at. Összesen már mintegy 800-850 ezer ukrán él tartósabban lengyel földön. Varsó hat olyan kelet-európai országot – köztük Ukrajnát – jelölt meg, ahonnan megkönnyítették a munkaerő beáramlását: ha egy munkahely kijelenti, hogy szeretne egy külföldit foglalkoztatni, az adott ország állampolgára munkavállalási engedély nélkül is dolgozhat egy év alatt hat hónapot a vállalatnál. A munkaügyi hivatalok csak 2016-ban több mint 1,2 millió olyan beadványt kaptak, amelyben cégek ukrán munkaerőt szerettek volna Lengyelországban „importálni” – ez az összes ilyen beadvány 96 százaléka.

Az ország viszont az európai uniós tagsággal rengeteg munkavállalót veszített. Milliónyi lengyel dolgozik más tagállamokban, így például az Egyesült Királyságban – az ukránok sok esetben azokat a helyeket töltik be, amelyek üresen állnak, lévén az eddigi alkalmazott már Londonban keresi a kenyerét. Bár az ukránokkal kapcsolatban pozitív tapasztalataik vannak, a lengyel kormány ugyanúgy elutasítja az Európán kívülről érkező migránsok szétosztására szolgáló kvótarendszert, mint a magyar. Ez a nézet náluk nemcsak parlamenti, de a felmérések szerint társadalmi többséget is élvez – írja a lap.

A kormány tavaly egyszerűsítette a nem EU-s állampolgárok, a szomszédos harmadik országból érkezők, így például az ukránok, a szerbek és a fehéroroszok tartózkodási és munkavállalási engedélyeinek adminisztrációját, aminek nyomán ők akár el is lephetnék az országot. Nem igazán akarnak azonban Magyarországra jönni, még a harcok sújtotta Ukrajnából sem, hiszen mehetnek Nyugat-Európába, ahol sokkal jobb az életszínvonal, vagy, ha közelebb akarnak maradni a hazájukhoz, Lengyelországba vagy Csehországba.

Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (Mkik) közelmúltban rendezett gazdasági évnyitóján, ahol az etnikai homogenitásról is beszélt, azt mondta: nem szeretné, ha az ország oda sodródna, hogy alacsony képzettséghez kötődő munkákat csak külföldiek végeznek. Ez nemzetstratégiai szempontból nemkívánatos – jelentette ki, hozzátéve: „Az ország működtetéséhez szükséges munkát – a vécépucolástól az atomtudósokig – nekünk kell elvégezni.”