Sokkal kevesebb gázt használtunk az emelés miatt
A gáz árának emelése miatt nem csak a lakosság spórolt, hanem ősszel lényegében összeomlott Magyarországon az ipar gázfelhasználása.
Kétmilliárd köbméterrel kevesebb gázt égettünk a télen, mint egy évvel korábban. Az előző évi gázfogyasztás közel a negyedével csökkent, aminek fő oka nem a kedvező időjárás, hanem a gáz árának emelkedése volt – írja a g7. A gázármelés miatt nem csak a háztartások, hanem az ipari nagyfogyasztók is spóroltak.
2022 október eleje és 2023 március vége között (tehát a fűtési szezon alatt) durván 5,7 milliárd köbméter földgázt égettünk el Magyarországon. Ez az egy évvel korábbitól negyedével, az ezt megelőző három év átlagától pedig bő ötödével marad el. Az enyhe tél a fogyasztáscsökkenés durván tizedét adja. A spórolás legfontosabb oka a magasabb árkörnyezethez való alkalmazkodás volt. Ha az alapján csoportosítjuk a különböző felhasználókat, hogy miként jut el hozzájuk a földgáz – közvetlenül saját vezetéken, vagy egy elosztó cégen keresztül – akkor a kis (többnyire háztartási) és nagy (jellemzően ipari) felhasználók fogyasztáscsökkenése nagyjából hasonló mértékű volt.
A vállalti szektor jelentős része is kikerült a rezsicsökkentésre jogosultak köréből, így kénytelen volt piaci áron vásárolni a gázt. Azok a társaságok is drasztikus áremelkedéssel szembesültek, amelyek már korábban is a szabadpiacon szerezték be az energiát.Több olyan szektor is volt, például az idegenforgalom, vagy a vendéglátás, ahol tömegével húzták le a rolót a vállalkozások. Az ipari nagyfogyasztóknál már jóval előbb megindult ez a folyamat. Tavaly márciusban, a háború kitörését követő első tőzsdei áremelkedésnél már látható volt a visszaesés, ami a nyári árcsúcsoknál tovább fokozódott.
Ősszel lényegében összeomlott Magyarországon az ipar gázfelhasználása. Októberben éves összevetésben a 90 százalékot is meghaladhatta a visszaesés. Ekkora csökkentést nem lehet csak hatékonysági intézkedésekkel elérni, különösen, hogy a legnagyobb vételezők sokszor alapanyagként használják a gázt. Azaz a hatalmas zuhanás azt jelzi, hogy az iparvállalatok üzemei is sorra álltak le. Az ország legnagyobb fogyasztója, a Nitrogénművek Zrt. három hónapig nem termelt, de kiesett a Dunaferr, és jelentősen csökkentette termelését az Ózdi Acélművek is az év utolsó hónapjaiban. Az idén év elején ugyanakkor, a gáz árának csökkenésével párhuzamosan, az ipari felhasználóknál nagyjából elkezdett helyreállni a rend. Bár a fogyasztásuk még mindig elmarad a sokéves átlagtól, a visszaesés már nem annyira jelentős, mint 2022 második felében.
Ha nem lesz a tavalyihoz hasonló áremelkedés, akkor ebben a körben valószínűleg nagyobb fogyasztásra számíthatunk az ősszel a lakossági fogyasztásnál is. A fogyasztási trendek azt mutatják, hogy az első nagy ijedtség után a lakosság is alkalmazkodott az új rendszerhez, és jobban tisztában van a lehetőségeivel.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: ANP MAG / ANP via AFP)