Gabonába fullad Európa

A tavalyi gabonamizéria a múlté, az Európai Unióban az idén nem lesz hiány, az előző évinél ötödével nagyobb, háromszáz millió tonnás termésre számmítanak a szakértők. Ez nem könnyíti meg a magyar termelők kiviteli értékesítési lehetőségeit sem. Az itthoni nyolc és fél millió tonna csaknem kétszerese a hazai szükségletnek, ami a belföldi felvásárlási árajánlatokban meg is látszik.

2008. augusztus 14., 16:22

Tovább növelte az Európai Unió idei gabonaterméséről szóló előrejelzését a Strategie Grains a nyugat-európai hozamok javulására hivatkozva. A francia piacelemző cég szerint az idén 300 millió tonna gabona betakarítása várható a 27 tagországban, 4 millió tonnával több az előző becslésnél, és 17 százalékkal több a tavalyinál. Lágybúzából várhatóan 134 millió tonna lesz, 20 százalékkal több a 2007. évinél. Kukoricából a tavalyinál 25 százalékkal több, 60 millió tonna várható, árpából 64 millió tonna, 11 százalékos növekedéssel.

Idehaza már befejeződött az aratás, s a várakozásoknál is több búza termett az idén. Míg korábban úgy gondolták, hogy a tavalyi 4 millió tonna után valamivel több mint 5 millió tonna kerülhet a tárolókba, a mostani eredmények alapján a termés eléri az 5,5-5,7 millió tonnát. Ez pedig azt jelenti, hogy a hazai szükségleteken túl bő 2,5-3 millió tonnányi fölösleg jött össze. Az agrártárca tegnapi tájékoztatása szerint öszszesen 5,6 millió tonna búzát takarítottak be a gazdaságokban, a teljes gabonatermés pedig eléri a 8,6 millió tonnát. Bár az aratás kezdetekor még úgy tűnt, hogy a minőség is jó lesz, az elmúlt időszak országos esőzései rontottak a helyzeten. Az össztermésnek kevesebb mint 70 százaléka étkezési búza, míg egy jó évben ugyanez eléri a 80 százalékot.

Hiába azonban a bőséges termés, a belföldi és az exportpiac is áll. Ennek oka az árak drasztikus csökkenése: míg a régitermés tonnájáért néhány hete még 63-67 ezer forintot is fizettek, az új búzáért most csak 35-38 ezer forintot adnak. A termelők egyelőre kivárnak, minimum negyvenezer forintos árat akarnak elérni. Ez nemigen látszik reálisnak, mivel egyelőre folyamatosan csökkennek az ajánlati árak. Ráadásul ennyiért külföldön sem tudják eladni a búzát, mert hagyományos piacainkon nagy a verseny, mivel Romániában, Bulgáriában, Ukrajnában is jó termést takarítottak be, és az ottani árak rendkívül nyomottak. Ráadásul a forint is túl erős, ami rontja a magyar exportőrök versenyképességét.