Fulladoznak a tengerek

A tengerek térségének számottevő részében fogytán a levegő a Környezetvédelmi Világalap (WWF) által közölt adatok szerint. Az egyre terjedő oxigénhiány súlyosan veszélyezteti az élővilág egyensúlyát.

2008. június 9., 13:22

Mára már mintegy 200 000 négyzetkilométer kiterjedésű tengerfenéken keletkezett oxigénhiány,ahol szinte lehetetlen az élet. 1995 és 2008 között csaknem megnégyszereződött az emberek által előidézett oxigénhiányos övezetek száma - közölte az alap egy kutatóintézetre hivatkozva. A legsúlyosabb a helyzet a Balti-tengeren, ahol mintegy 42 000 négyzetkilométer nagyságú a holt övezet.

A WWF szerint ennek fő oka a tengerek egyre fokozódó elszennyeződése. Mindenekelőtt mezőgazdasági eredetű hulladékok és fosszíliák elégetéséből származó hulladékok károsítják a tengerek vizeit. Jochen Lamp, a WWF Balti-tengeri irodájának igazgatója kijelentette, hogy korábban tiszta volt a Keleti-tenger vize, ma azonban minden igyekezetünk ellenére is nagy mértékben szennyezett. Rámutatott, hogy a part menti országoknak sürgősen orvosolniuk kell a helyzetet, mivel az idén nyáron is nagy mértékben elszaporodhatnak az algák.

Az algaszőnyegek megjelenése a part mentén csak annak az ökológiai katasztrófának a látható jele, amely azután a tengerfenéken megy végbe - mutatott rá Lamp. A Balti-tenger vize napjainkban nyolcszor olyan nagy mennyiségű foszfort és négyszer annyi nitrogént tartalmaz, mint még száz évvel ezelőtt. A WWF adatai szerint a Balti-tengeren kívül holt övezetek találhatók még a japán partoknál, a Mexikói-öbölben, a Fekete-tengeren és az Adrián is. A túlzott méretű lehalászás és a klímaváltozás mellett az oxigénhiány jelenti a XXI. században a világtengereket fenyegető legnagyobb veszélyt - mutatott rá a környezetvédelmi jelentés.