Forró pénzek áramlanak be
Szakértők szerint a reálgazdasági folyamatok nem indokolták, hogy néhány héttel ezelőtt az euróval szemben a 230-as szint alá erősödött a forint. A magas árfolyamot elsősorban a régiónkba érkezett nagy mennyiségű forró pénzek, azaz a nagy alapkezelők kockázati befektetéseinek beáramlása indokolta. Az elérhető nyereség a forint esetében a nyolc százalék feletti, sőt időnként a 9 %-ot is meghaladó kamat miatt is kecsegtető volt. Az utóbbi napokban azonban lassú gyengülés kezdődött, amit elemzők elsősorban a külső befektetők nyereségrealizálásával magyaráznak.
A tegnapi régiós devizagyengülést felülteljesítő forint ma eddig ugyanezt tette: a reggeli 233.50-234 közötti nyitás után hirtelen 235.50 körülig emelkedtek az euróval szembeni jegyzések. A mai újabb közel 1%-os forintesés egy hónapos mélypontot jelent az euróval szemben, annak ellenére, hogy a nemzetközi befektetői hangulat nem mondható erősen negatívnak, bár a térség devizái kis kissé veszítettek értékükből.
Brókerek szerint valamilyen nagyobb megbízótól érkező forinteladás állhat a hirtelen gyors gyengülés mögött, és a forint várhatóan rövid távon vissza fog erősödni a 233-234 közötti szintre. Hosszabb távon gazdasági szakemberek viszont azt várják, hogy valutánk árfolyama visszatérjen a 240-245 közötti értékre, mivel a gazdasági folyamatok alapján az látszik reálisnak. A GKI most közzétett elemzése is őszre ilyen szinttel számolt, a nemzetközi pénzügyi folyamatok várható alakulására alapozva azt.
Az exportban érdekelt vállalatok már többször kifejezték aggodalmukat a túlzottan magas árfolyam miatt. A mezőgazdasági érdekképviseletek szerint 240-250 közötti szint felelne meg a termelőknek, részben a külpiaci versenyképesség, részben pedig atúl olcsó élelmiszerimport megfékezése miatt. A gépipari termelők is gyengébb forintban érdekeltek, az ő teljesítményük pedig meghatározó nem csupán a magyar kivitel, de a GDP alakulásának szempontjából is.
Közvetve a forintot is érintheti az amerikai FED ma esti kamatdöntése: várakozások szerint két százalék marad az irányadó kamat, ami a dollár gyengüléséhez vezethet az euróval és a forinttal szemben is. A gyengébb dollár ismét feljebb hajthatja az egyelőre csökkenő olajárakat, de legfeljebb csak átmenetileg.