Katapultálás előtt a forint, már elkezdett zuhanni
A Moody's hitelminősítési figyelmeztetése és a dollár erősödése az euróval szemben 415 forint közelébe pozicionálta a forintot.
414,6 forint felett az euró, a forint árfolyama zuhanórepülésben kezdte a hetet a péntek esti 413,04 forint után, és félő, hogy földbe is csapódik. Amint arra a Portfolio felhívja a figyelmet, a pénteki hitelminősítői döntés hatása eddig nem érvényesült, lehet, hogy ez a későbbiekben még látszódni fog a forintban.
A dollár erősödik az euróval szemben, a forintot a Moody's hitelminősítési besorolása a földhöz vágta
Bár a múlt héten a dollár gyengélkedett, a forint ebből sem tudott előnyt kovácsolni, ls ma reggel a dollár dinamikus erősödésbe kezdett, 0,5%-os erősödést látunk az euróval szemben, 1,052 körül jár a jegyzés, így most egy dollárért 393 forint 50 fillért kell adnunk.
A font árfolyam tekintetében is folytatódik a magyar deviza mélyrepülése, már 501,15-es szint fölött lehet váltani.
A lap szakértői szerint az árfolyamváltozások hátterében a francia belpolitikai krízis áll, mivel az euróövezet második legnagyobb gazdaságában egyre nagyobb a kormányválság a költségvetés miatt. A közös európai valuta kora reggel óta gyengül a dollárral szemben.
A másik, minket élesebben érintő folyamat az, hogy a Moody's legfrissebb hitelminősítői felülvizsgálatában negatívra rontotta a magyar adósosztályzat kilátásait az uniós források egy részének elvesztése, valamint a brüsszeli vezetés és a kormány között fennálló, egyre mélyülő vita miatt. Mivel a zloty erősödött az euróval szemben, a forint pedig kétéves mélypontra gyengült, világosan látszik, hogy a hitelminősítés rontása kihat a magyar deviza alakulására.
Még sokat változhat a forint jegyzése, számos esemény befolyásolja a héten
Ha a kedden érkező harmadik negyedéves magyar GDP-adat eltér a korábbiaktól, akkor megmozdíthatja a forint árfolyamot. Az Index által megkérdezett szakértő, Rodic Ádám szerint csütörtökön nyilvánossá válik az október havi előzetes magyar külkereskedelmi egyenleg, ami úgy tud befolyásolni, hogy egy vártnál magasabb külkereskedelmi többlet forinterősítő hatású lehet. Ezen a napon érkezik még az októberi havi magyar kiskereskedelmi forgalmi adat is, amelyből a fogyasztás alakulására és ebből kifolyólag az utolsó negyedéves GDP-növekedésre nézve is következtetéseket vonhatunk le. Pénteken pedig napvilágot látnak az októberi ipari adatok.
„Amennyiben az iparból és a kiskereskedelemből is pozitív adatok érkeznének, az erősíthetné a forintot – erre az iparnál látok kisebb esélyt” – mondta Regős Gábor az Indexnek.
A nemzetközi folyamatok tekintetében az Eurostat közli a harmadik negyedéves GDP újabb becslését, emellett a hétfői munkaerőpiaci és a csütörtöki kiskereskedelmi adatok lehetnek fontosak.
Az Egyesült Államokból érkezik pénteken munkaerőpiaci adat – itt az előző, októberi adat gyenge volt. Ez az adat befolyásolhatja azt, hogy a Fed decemberben csökkenti-e az irányadó rátáját, ami a dollár-euró árfolyamon keresztül hat a forintra is.
(Fotó: Pásztor Csaba/168.hu)