Szánkózik a forint, de még nem ért a lejtő aljára
Egyúttal a forint gratulál mindenkinek, akinek dollárban van befektetése, nekik ugyanis nincs miért aggódniuk.
Bár pénteken reggel erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a nemzetközi bankközi devizapiacon csütörtök estéhez képest, még mindig semmi okunk az örömre.
Hét órakor az euró árfolyama 413,48 forintra gyengült a csütörtök kora esti 413,62 forintról. A svájci frank jegyzése 441,78 forintról 441,67 forintra csökkent, a dolláré pedig 403,07 forintról 402,49 forintra süllyedt. Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.
A forint pocsékul kezdte az évet
Amint arra a Világgazdaság elemzője is felhívja a figyelmet,
kétéves mélypontra szakadt a dollárral szemben a forint,
a hazai deviza 1,6 százalékos napi értékvesztést követően 403,3-ig esett a zöldhasú ellenében, ezzel 2022 októbere óta nem látott szinteket ütött meg a kurzus.
A dollár csütörtöki erősödése rásegített a forint gyengülésére, az amerikai deviza indexe, a DXY ugyanis öt óra környékén már 0,5 százalékos napi pluszban járt a széles körű devizakosárral szemben, ami azzal jár együtt, hogy elszívja a tőkét a kisebb, feltörekvő piacok elől, így a forint piacáról is, értékvesztést idézve ezzel elő világszerte. A magyar deviza azonban az alulteljesítő, és a régiós devizákhoz képest is gyengült.
A Portfolio elemzője arra is felhívja a figyelmet, hogy a forint mai szereplése szempontjából meghatározó lesz, hogy a dollár-euró keresztárfolyam tovább közelít-e a paritás felé, vagy négy nap után jön egy kis megkönnyebbülés. A világ leggyakrabban kereskedett devizapárjában jelenleg 1,027 az átváltási arány.
Ezért gyengül a forint
A forint árfolyamot Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője, független devizapiaci szakember szerint több dolog együttesen ostromolja:
December 31-vel ténnyé vált, hogy Magyarország az Európai Unió úgynevezett n+2-es szabálya értelmében – amely a korábban felfüggesztett források felhasználását 2 év eltelte után automatikusan elvonja az érintett államtól – 1,1 milliárd euróról végleg lemondhat. Ez nem csak a kormányt, de a magyar fizetőeszközt is okkal teheti gondterheltté.
A magyar fizetőeszköznek a bekövetkezett dollárerősödés sem tesz jót. Már csak azért sem, mert a 2025. január 21-én hivatalba lépő Trump-kabinet gazdaságpolitikája az uniós tag Magyarország számára nem hoz majd túl sok jót, ráadásul a dollár tartós erősödése a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is nehéz hónapokat ígér.
A szakember elemzésében megjegyzi, hogy
a régió többi valutájához képest a forint gyengélkedése drámai módon kiemelkedik minden összehasonlításban.
Az elmúlt két évtizedben ugyanis alig javuló versenyképességünk, valamint a gyenge munkahatékonyság tartósan nem kompenzálható a folyamatosan gyengített pályán tartott forinttal.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: PIX1861 via Pixabay)