Faültetéssel a munkanélküliség ellen

Faültetők, szakácsok, múzeumi teremőrök, edzők – csak néhány azok közül a munkakörök közül, amelyektől a brit kormány a munkanélküli fiatalok helyzetének javítását reméli. A kabinet 47 ezer úgynevezett „társadalmilag hasznos” munkahelyet szeretne létrehozni a fiatalok helyzetének enyhítésére.

2009. augusztus 2., 19:25

A gazdasági válság miatt a most végző egyetemisták egy részének esélye sincs munkát találni, minden új állásra átlagosan 50 jelentkező van. Egy generáció óta nem volt ennyire rossz a pályakezdők helyzete – állítják egybehangzóan a legkülönbözőbb felmérések.

A kormány most közzétett, 1 milliárd fontos javaslata értelmében az állami költségvetésből finanszírozott program kezdetnek 47 ezer fiatal elhelyezkedését segíti. A programban részt vevő cégek átlagosan 6,500 font állami támogatást kapnak azért, hogy hat hónapig alkalmaznak egy pályakezdő fiatalt. Az a fiatal, aki nem fogadja el a program keretében felkínált munkát, elveszti a munkanélküli segélyt. A miniszterek minden eszközzel szeretnék a 18-24 év közöttiek körében csökkenteni a munkanélküliséget.

A terv bírálói azonban a közpénzek pocsékolásának tartják ezeket a „puha” állásokat, amelyek csak minimálbért fizetnek. Még a kormánnyal szimpatizálók is kételkednek a terv sikerében, mert félő, hogy hat hónap után, ha a kormányzati támogatás megszűnik, a fiatalokat elbocsájtják, akik így ismét a munkanélküliek számát gyarapítják majd.

Lord Mandelson gazdasági miniszter szerint azonban már eddig is 117 szervezet, önkormányzat és karitatív szervezet jelentkezett, hogy részt venne a „Future Jobs Fund”, azaz a jövendő állásokat támogató alap munkájában.
A miniszterek attól tartanak, hogy a kormányzati szubvenció nélkül az állástalan fiatalok száma hamarosan elérheti az egy milliót.

A most bejelentett kezdeményezés mellett további szakképzési lehetőségeket és ingyenes szakmai gyakorlatokat is hirdetnek, hogy minél kevesebb fiatal váljon munkanélkülivé. (A szakmai gyakorlatok rendszerét éppen most egyre többen támadják, mert sok jel utal arra, hogy a vállalatok csak a kizsákmányolható, ingyen munkaerőt látják a diplomásokban, akik nem sok tapasztalatot szereznek, de normális, fizető munkakörökben sem tudnak elhelyezkedni).

Az új program keretében kínált „puha állások” közt van bölcsődei asszisztens, recepciós, múzeumi teremőr, tánc-asszisztens (bár senki sem tudja, hogy ez mit is jelent), környezetvédelmi önkéntes, napelem szerelő és különböző önkéntes segítő munkakörök. Ezekre valószínűleg az alkalmazó cégek „gyorstalpaló” módon képzik majd ki a fiatalokat.

Teresa May, a konzervatív párt munkaügyi szóvivője szerint minden erőfeszítés üdvözlendő a munkanélküliség csökkentésére, ám a valóság az, hogy „a kormány cserben hagyta a fiatalok egész nemzedékét. Rekordot dönt azon fiatalok száma, akik sem nem tanulnak, sem munkájuk nincs, sem szakképzésben nem vesznek részt. Nagy-Britanniában van a legtöbb fiatal munka nélkül egész Európában”.

Az Institute for Public Policy Research nevű baloldali kutatóintézet munkatársa, Carey Oppenheim szerint a terv hasznos, ám nem szabad elfelejteni, hogy ezek csak ideiglenes munkakörök, és hat hónap után a fiatalokat ismét segíteni kell, hogy állandó munkát találjanak, különben megint munkanélkülivé válnak és akkor az adófizetők által szponzorált kezdeményezés semmit sem ért el.

Peter Mandelson miniszter a kezdeményezés bírálóinak azt mondta: „A generációk óta nem tapasztalt mértékű pénzügyi válság fényében két dolgot tehetünk: vagy várjuk, hogy magától elmúlik, vagy felvesszük a harcot a fiatalokat és a gazdaságot érintő hatásai ellen. Mi a harc mellett döntöttünk”.

A brit munkanélküliséggel kapcsolatos további információkért kattintson a

www.angolosan.huoldalra!

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.