Ezt is megértük: már bankárnak sem jó lenni

Rájár a rúd manapság a pénzintézetekre is. A fejlett országok gazdasági lassulása, a jelzálog piaci válság több száz milliárd dollárra becsül veszteségei több pénzintézetet megrendítettek és szinte mindegyiket kemény megtakarítási lépésekre ösztönzik. Az összevonások és a megszorítások miatt alkalmazottak tízezrei kerülnek jól fizető állásaikból rövidesen az utcára. Ez a hullám nemsokára hazánkat is eléri.

2008. szeptember 2., 18:12

A német illetékes hatóság nemrégiben engedélyezte, hogy a Commerzbank felvásárolja a Dresdner Bankot. Ennek nyomán csaknem kétmilliárd eurós költségmegtakarítást terveznek 9000 munkahely megszüntetésével, illetve a deficites Dresdner Kleinwort beruházási bank átalakításával. Az ügylet csak az egyik eleme annak a lépéssorozatnak, amely a világ nagy bankjainál lezajlott, és nagyszabású elbocsátásokat eredményezett a jelzálog-hitel válság kirobbanása óta. A válság óvatos becslés szerint is 5-600 milliárd dolláros veszteséget okozott az érintett pénzügyi szférának, ami sok nagy tekintélyű bankot nehéz helyzetbe sodort.

A pénzintézetek rendkívül szigorú takarékossági intézkedéssel próbálják ellensúlyozni a veszteségeket. Az Egyesült Államok második legnagyobb bankja, a Bank of America a következő két évben 7500 munkahely megszüntetését tervezi, miután lezárja a legnagyobb amerikai jelzáloghitel bank, a Countrywide Financial pénzintézet megvásárlását. Ettől függetlenül további 3 ezer állás szűnik meg a banknál a vállalati és a befektetési üzletágban.

A másik amerikai óriás, a Citigroup 14 000 munkahelyet számolt fel az idén. A JPMorgan májusban közölte, hogy a Bear Stearns 7600 dolgozója veszítheti el állását annak következtében, hogy a JPMorgan megveszi a befektetési bankot. Még a felvásárlás előtt 2007 augusztusban a JPMorgan 1500 fős elbocsátást jelentett be. A Lehman Brothers, az Egyesült Államok negyedik befektetési bankja legutóbbi létszámcsökkentési terveiben 1200 fő elbocsátása szerepel. A leépítés a munkaerő állomány 5 százalékát jelenti, és kiegészíti a korábban elhatározott mintegy 4 százalékos csökkentést.

A jó nevű Merrill Linchnél az idén 4200 fővel csökkentették a létszámot, ezzel június végén 60 ezren dolgoztak az intézménynél. Az ugyancsak neves Morgan Stanley azt közölte, hogy túl vannak a leépítéseken, az elmúlt évben 4800 állást számoltak fel. A negyedik legnagyobb amerikai banknál, a Wachowiánál bejelentették, hogy a rekord nagyságú, 9,11 milliárd dolláros negyedéves veszteség miatt 6950 munkahelyet szüntetnek meg. A leépítés a Wachovia 120 ezer fős állományának 5,8 százalékát jelenti. A Goldman Sachs, a világ legnagyobb értékpapír-kereskedő cége több száz befektetési bankárt bocsátott el idén júniusban. Januárban azt közölték a cégnél, hogy a globális munkaerő állomány öz százalékától, azaz 1500 dolgozótól kívánnak megválni.

Az előzetes reményekkel szemben Európa sem tudta kihúzni magát a válság hatásai alól. Európa legjobban sújtott bankja, az UBS hétezer munkahelyet számolt fel 2007 óta elsősorban a befektetési üzletágban. A Deutsche Banktól 450 embert bocsátottak el a vállalati és a befektetési üzletágban 2008-ban. A svájci Crédit Suisse 1320 munkahelyet szüntetett meg tavaly óta, többségében szintén a befektetési üzletágban. Európa legnagyobb bankja, a HSBC Holdings tavaly szeptemberben jelentette be, hogy bezárja jelzálog hitelezéssel foglalkozó érdekeltségét az Egyesült Államokban, és 750 alkalmazottat elbocsát. Európa negyedik legnagyobb bankja, az Unicredit 100 ezer dolgozójából 9 ezer elbocsátását tervezi Németországban, Ausztriában és Olaszországban.

A rossz hír még az, hogy az említett bankok nagy része magyarországi cégekkel is rendelkezik, így a leépítések a hazai alkalmazottakat sem kerülhetik el, annak ellenére, hogy a veszteségek nem nálunk keletkeztek.