Ez a vég: már Kína is lassul
A fejlett országokat sújtó recesszió és a nemzetközi pénzügyi válság hatása már Kínát sem kerüli el. A világ legnépesebb és legdinamikusabban fejődő országában lelassult az ipari termelés és hét év óta először esett a növekedési tempója tíz százalék alá. A hír hatására az olajár 50 dollár közelébe zuhant hordónként. A kínai bajokat persze irigylik a németek, akiknél a GDP a harmadik negyedévben gyorsuló tempóban tovább csökkent.
A kínai ipar termelése októberben 8,2 százalékkal volt nagyobb, mint tavaly októberben, erősítette meg a hétfőn már kiszivárogtatott, elemzők által szörnyűnek minősített adatot csütörtökön a kínai statisztikai hivatal. Az éves egybevetésű növekedés 2001. november óta először volt 10 százalék alatt, elsősorban az exportlehetőségek szűkülése miatt. Az év korábbi részében még 14 % körüli volt a növekedés. Az előző öt évben a kínai ipar termelése évente 17-18 százalékkal nőtt, főleg az exportot szolgáló beruházások eredményeképp. Kínai hivatalos vélemények szerint a kormány által már korábban megismert adat indokolta a közel 600 milliárd dolláros gazdaságélénkítő program hét végi előterjesztését, a hazai piac bővítésének céljával.
A gyengébb külföldi kereslet Kína gazdasági növekedését aaz év eleji 11 százalékról őszre kilenc alá szorította vissza éves összehasonlításban A korábban már-már túlhevültnek minősített, nagy inflációval kísért gazdasági növekedést a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek korábbi szigorítása fékezte. Szeptember közepén azonban a kínai központi bank enyhítésbe kezdett, azóta október végén már a harmadik kamatcsökkentést jelentette be. Tavaly a kínai GDP átlagosan 12 százalékkal bővült, 1994 óta a leggyorsabban, így ötödik éve nőtt legalább 10 százalékkal a kínai gazdaság.
A kínai adattal az utolsó reményüket is elvesztették az olajtermelők áraik stabilizálására. A fekete arany jegyzése a hír hatására újabb lélektani határhoz, hordónként 50 dollárhoz érkezett és szakértők szerint pillanatok kérdése, hogy az alá essen. A csökkenő kereslet és a rosszabbodó kilátások miatt még a kitermelés tervezett visszafogása sem segít, az alacsony olajár pedig az árképzési konstrukciók miatt az egyéb energiahordozókat, például a gázt is olcsóbbá teszi.
Kína bajait megirigyelhetné Németország, ahol a hazai össztermék a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest szezonális és naptári kiigazítással, a szövetségi statisztikai hivatalban csütörtökön nyilvánosságra hozott előzetes becslés szerint. Az adat méh a pesszimista becsléseknél is rosszabb lett, az elemzők csak 0,2 százalékos visszaesésre számítottak.
Már a második negyedévben is 0,4 százalékos visszaesést mértek az azt megelőző negyedhez viszonyítva, és a két egymást követő negyedévi visszaesés technikailag már egyértelmű recessziót jelent. Ilyen utoljára 2003 első félévében történt Németországban. Az első negyedévben még kiugró, 1,4 százalékos volt a növekedés az előző negyedhez viszonyítva. A harmadik negyedévben a lakossági és a közfogyasztás szerény növekedése nem ellensúlyozta, hogy a gyorsan bővülő import és a lassuló exportteljesítmény miatt a külkereskedelem negatívan befolyásolta a GDP alakulását. A német gazdaság növekedése tavaly évi átlagban 2,5 százalékos, 2006-ban pedig még 3 százalékos volt.