Ennyit veszített az állam a trafiktenderen
A GKI Gazdaságkutató Zrt. kiszámolta, hogyan alakult a dohánypiac az elmúlt időszakban: Már tavalyi is visszaesés volt a dohánypiacon, hiszen az egy évvel korábbihoz képest mintegy 3 milliárd szállal 18,5 szálra esett vissza a legális fogyasztás. Ez főképp annak volt köszönhető, hogy erőteljesen esett a gyári cigaretták száma, miközben a sodort dohány fogyasztása gyakorlatilag stagnált.
A változás természetesen a költségvetésre is hatással volt, melynek bevételei közel 41 milliárd forinttal, 466 milliárdról 425 milliárd forintra estek vissza egy év alatt.
A NAV adatai szerint 2014 első három hónapjában összesen 1,7 milliárd szál gyári és 1,3 tonna sodort dohány fogyott. Ez kb. 3,9 milliárd szál cigarettának felel meg, míg tavaly ugyanezen időszakban még 4,5 milliárd szál volt a fogyasztás – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésében. Ezen belül az előző évi fogyasztás 70 százalékára esett vissza a gyári cigaretta eladott mennyisége, míg a vágott dohányé 8,5 százalékkal nőtt – számolt be róla a napi.hu.
A GKI anyaga megjegyzi, hogy sok szakértő a visszaesést annak tulajdonítja, hogy egyrészt nőtt a dohánytermékek feketepiaca, másrészt a lakosság egy része csökkentette a „bevitelt”. Egy, a Gfk által készített jelentésből – melyről először a Napi.hu számolt be – az derül ki, hogy 2012-ről 2013-ra a dohánytermékek illegális árusítása 725 millió szálról 1,1 milliárd szálra nőtt, s így a feketekereskedelem súlya 5,1 százalékról 11,8 százalékra bővült.
Ugyanakkor az áthúzódó hatások miatt (a második félévben tartósan alacsony szinten stabilizálódott a legális fogyasztás) az összes kiesés várhatóan 30 milliárd forint körül alakul az év egészében tavalyhoz képest. Vagyis évente (2012-höz képest) 70 milliárd forint, vagyis egy stadionprogramnyi bevétel esik ki a költségvetésből. Ebből évi 30 milliárd forint a dohány kiskereskedelem átalakításának közvetlen vesztesége – olvasható a GKI anyagában.