Devizahitele ketyeg? Fellélegezhet!
Szinte hihetetlen, de immár harmadik napja száguld a Budapesti Értéktőzsde, tempóját legfeljebb a tokiói tudja követni. Szokatlan, hogy az amerikai indexek inkább stagnálnak, míg máshol általános az emelkedés. A forint, úgy tűnik, megmenekült: a kedd óta tartó folyamatos erősödés nyomán már 253-as szinten áll a euróhoz képest.
A húszmilliárd eurós mentőcsomag a jelek szerint meghozta a várt eredményt és a befektetők kezdenek visszajönni a magyar értékpapírpiacra, A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a csütörtöki nyitáskor 762 pontos erősödés után már 14.161 ponton állt, ami a legutóbbi, szerdai záró értékéhez képest 5,7 százalékos emelkedés. A vezető részvények egyaránt növelték értéküket az előző napi záráshoz képest, olyannyira, hogy a Mol és az OTP papírok kereskedését ismét fel kellett függeszteni, mert tíz százalék felett emelkedtek. Aki a hét elején vett a banki részvényből, már csaknem ötven százalékos nyereséget könyvelhet el!
A forint is visszatérni látszik a piac által normálisnak tartott szinthez, ma reggel egy euró már csupán 253, a dollár 191, a svájci frank pedig 170 forintot ért. Ha ez a trend folytatódik, a devizahiteleseknek nincs okuk az aggodalomra. Az állampapírokért ugyanakkor még nem tülekednek a külföldi vásárlók, ezért a Nemzeti Bank a kötvények aukcióját év végéig fel is függesztette. A lépés érthető: vevőt ma 13 %-os kamattal találnak csak, miközben az IMF hitel után ennek kevesebb mint felét kell fizetni.
A nemzetközi tőzsdéken tovább tart a jó hangulat. Meglepő módon az egyetlen kivétel New York, ahol az indexek lényegében stagnálnak. Ezzel szemben Ázsia szárnyal: a tokiói értéktőzsde fő mutatója csütörtökön mintegy 10 százalékkal emelkedett, ami október 14-e óta a legnagyobb napi nyeresége volt. Jelentős volt a többi ázsiai tőzsde emelkedése is.
A Nikkei index megugrását elsősorban a gyengülő jennek köszönheti, amely jótékonyan hatott az exportőr cégekre. Javították az indexet azok a hírek is, miszerint a Bank of Japan követni fogja - esetleg már pénteken - az Egyesült Államok és Kína példáját, és mérsékelni fogja az irányadó kamatot. A tokiói tőzsdezáráskor több ázsiai tőzsde kétszámjegyű emelkedésben volt, részben szintén a kamatcsökkentési várakozások hatására.
Csütörtökön emelkedően nyitottak a nyugat-európai tőzsdék is. Itt az erősödés mértéke szerényebb, 2-3 százalékos volt, de így is igazodott a napok óta tartó pozitív trendhez. A javuló általános hangulatot jelzi, hogy a nyersolaj ára jelentősen emelkedik és már a hetven dollárhoz közelít, ami ugyanakkor még mindig kevesebb mint fele a nyár eleji csúcsnak.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 0,7 százalékos nyereségben volt a kereskedés kezdetén. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 és a párizsi CAC-40-es index egyaránt 2,3 százalék körüli emelkedésben volt a tőzsdenyitás utáni percekben.