Csökkenő inflációt ígérnek az adatok

Az inflációs ütem várható lassulását ígérik a legfrissebb statisztikai adatok: az ipari termelői árak májusban az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbinál viszont 4,9 százalékkal voltak magasabbak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Áprilisban az éves emelkedés még hat és fél százalék volt.

2008. június 27., 18:43

Tavaly májusban az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva és az egy évvel korábbi szinthez képest is egyformán 0,4 százalékkal nőttek. Az idén májusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal, a 2007. májusival összehasonlítva 11,7 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai az előző hónaphoz viszonyítva 2,2 százalékkal, az egy évvel korábbiakhoz képest 0,1 százalékkal csökkentek.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 0,4 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A legnagyobb mértékű árnövekedés, 2,2 százalék ezúttal is a kőolaj-feldolgozás ágazatban következett be, elsősorban a kőolaj és kőolajszármazékok további világpiaci áremelkedésének köszönhetően. Tizenkét havi összehasonlításban a legnagyobb mértékben ugyancsak a kőolaj-feldolgozás szakágazatban nőttek az árak (28,9 százalék). Kiemelkedő volt az árnövekedés a meghatározó súlyt képviselő élelmiszer ágazatban is, csaknem 14 százalékos.

Árcsökkenés csak a textília, textiláru gyártása (2,1 százalék), valamint a járműgyártás (0,5 százalék) szakágazatokban jelentkezett. A többi ágazatban az áremelkedés üteme 1,3 százalék és 5 százalék között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 9,8 százalékkal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 15,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai májusban az előző hónaphoz képest 2,2 százalékkal mérséklődtek, 12 havi összehasonlításban 0,1 százalékkal csökkentek, azaz gyakorlatilag alig változtak. A forint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 2,5, a dollárhoz viszonyítva 1,3 százalékkal erősödött. A forint 2007. májushoz viszonyítva az euróhoz képest 0,4 százalékkal, a dollárhoz mérten 13,6 százalékkal erősödött. Az adatokban csak később jelentkezik majd a forint júniusban történt nagyarányú erősödésének a hatása.