Címlapra kerültünk, ne örüljünk neki

A magyar ingatlantulajdonosok egyre jobban ki vannak szolgáltatva a devizapiacok szeszélyének, a svájci deviza erősödése ugyanis növeli az esélyét a lakáshitelek bedőlésének és elmélyítheti az ország pénzügyi válságát – írta szerdán vezető helyen a Bloomberg hírügynökség.

2010. szeptember 8., 14:43

A cikket idéző

Napi Gazdaság szerint a hírügynökség arra hívja fel a nemzetközi befektetői közösség figyelmét, hogy a magyar államkötvény hozamok 1,02 bázisponttal nőttek két hét alatt, miközben a svájci frank árfolyama rekordszintre emelkedett a forinttal szemben. A késedelemmel törlesztett jelzáloghitelek állománya eközben 1,4 ezer milliárd forintra nőtt az első negyedévben a tavaly decemberi 765,3 milliárd forintról a PSZÁF augusztus 9-én napvilágot látott elemzése szerint. A forint folyamatos leértékelődése a svájci devizával szemben aláássa a pénzügyi stabilitást, ennek végső áldozatai a magyar háztartások lehetnek - adott hangot véleményének az írásban Luis Costa, a Citigroup feltörekvő piaci stratégája Londonban. A magyar háztartások jelenleg 7,3 ezer milliárd forintnyi devizahitellel rendelkeznek, ennek 69 százaléka devizahitel, ebből 82 százalékot tesznek ki a svájci frankban denominált kölcsönök az MNB adatai szerint - folytatja az elemzés.

A nem teljesítő hitelek aránya a helyi bankoknál az év végére 10 százalékra emelkedhet a tavaly év végi 7,8 százalékról - idézik Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnökének augusztus eleji szavait. Az MNB egyik jelentéséből kiemelték, a frank erősödése a forinttal szemben kockázatot jelent a magyar gazdasági növekedésre nézve, s néhány nagyobb bank emiatt pótlólagos tőkebevonásra kényszerülhet. A Bloomberg ugyanakkor megjegyzi: 2008-ban Magyarország volt az első uniós tagállam, amely az IMF-hez fordult segítségért. Orbán Viktor miniszterelnök azonban augusztus 25-én jelezte, hogy nem tartják szükségesnek az IMF-el kötött 20 milliárd eurós hitelszerződés meghosszabbítását annak októberi kifutása után – idézi a cikket a Napi Gazdaság.