Brüsszelhez fordult a Stabilitás
A magyar történelem legsötétebb időszakát látja visszatérni a Stabilitás Pénztárszövetség. Szerintük alkotmányellenes, és az európai joggal sem összeegyeztethető a nyugdíjtörvény. A pénztárszövetség saját kalkulátora szerint a törvényi feltételek alapján nagyon kevés embernek érdemes maradni a magánpénztárakban.
Az Európai Bizottság elnökéhez és egyes területekért felelős tagjaihoz fordult a Stabilitás Pénztárszövetség a magánnyugdíj-pénztári vagyon megvédése érdekében, egyben felszólítja Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy a törvényről kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. "A magyar történelem legsötétebb időszakát eleveníti fel" a módszer, a 3 ezer milliárdos vagyon államosítása – írta keddi közleményében a pénztárszövetség.
"A magyar történelem legsötétebb időszakát eleveníti fel az a módszer, amelynek segítségével a magyar kormány 3 millió magyar és uniós állampolgár több mint 3000 milliárd forintját államosítja, és ezzel lényegében felszámolja a második nyugdíjpillért" – fogalmaz a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke. Bába Julianna szerint ehhez hasonló még nem történt az Európai Unióban. A pénztárszövetség szerint a kormány szándékosan és durván megsértette az unió értékeit és az alapvető szabadságjogokat. A hétfőn elfogadott törvényről a szervezet levélben tájékoztatta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét és két, területileg illetékes tagját. Azt kérik, hogy hatáskörük alapján azonnal segítsenek a 3 millió pénztártag érdekeinek megvédésében.
Kevés embernek éri meg maradni
A pénztárszövetség saját kalkulátora azt az eredményt hozta ki, hogy a törvényi feltételek alapján nagyon kevés embernek éri meg maradni a magánpénztárakban, csak a közvetlenül nyugdíj előtt állóknak és a magas jövedelműeknek. A szervezet azonban abban hisz, hogy mindenképpen maradnak azok is, akik néhány év múlva visszamenőlegesen visszakaphatják az elvont nyugdíjjogosultságot. Azokat is maradásra biztatja, akik szerint az állam a következő 20-30 évben ilyen kedvezőtlen demográfiai helyzetben nem tudja fenntartani a nyugdíjrendszert. Ha sokan bíznak a magánnyugdíj-pénztári rendszerben és sokan maradnak tagok, akkor működőképesek maradhatnak a pénztárak - fogalmaz a szövetség.
Az alkotmányos visszásságok miatt a pénztárszövetség levélben szólította fel Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy a törvényt küldje az Alkotmánybírósághoz előzetes normakontrollra. Ha nem teszi meg, a pénztárszövetség fordul a testülethez – jelentette a Független Hírügynökség.
Kiküldik a számlaértesítőket a magánnyugdíjpénztárak
A magánnyugdíjpénztárak rövidesen elküldik tagjaiknak az értesítőket, hiszen január végéig kell dönteniük, hogy maradnak-e pénztáruknál vagy átlépnek az állami rendszerbe. Bába Júlianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke erről az
MR1-Kossuth Rádiónakelmondta, minden pénztár dolgozik azon, hogy még a két ünnep között, de legkésőbb január közepéig minden tag számára kiküldjék a számlaértesítőket. A parlament hétfőn döntött arról, hogy aki január végéig átlép az állami rendszerbe, adómentesen felveheti infláció feletti hozamát - ehhez azonban még sok részletet kell kidolgozni.Orbán ott sem volt a nyugdíjtörvény szavazásán
A nyugdíjtörvény hétfői zárószavazásán nem jelent meg sem a kormányfő, sem szóvivője, Szijjártó Péter, de Lázár János frakcióvezető sem. Szintén nem volt jelen Balog Zoltán, Czerván György, Fazekas Sándor, Márton Attila és Mátrai Márta – írja az
Egyenlítő blog. Navracsics Tibor közigazgatási miniszter jelen volt, ám nem szavazott. Ugyancsak jelen volt, de nem szavazott Horváth Zsolt, Kovács József, Lezsák Sándor, Mihalovics Péter, Molnár Ágnes, Vécsey László.Az
Indexmegkereste a Fidesz frakció sajtóosztályát, ahol azt mondták, a kormányfő és szóvivője az uniós soros elnökség miatt külföldi látogatásokon van. Arra a kérdésre, hogy a jelen lévők közül például Navracsics Tibor miért nem szavazott, a hírportál még nem kapott választ.Az Országgyűlés döntése értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagoknak január 31-ig dönteniük kell: maradnak, vagy belépnek az állami rendszerbe. A döntésről nyilatkozniuk azoknak kell, akik a maradást választják, ezt személyesen kell megtenniük nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Az átlépők adómentesen vehetik ki az infláció feletti hozamukat – írja az MTI. Az Országgyűlés 250 igen, 58 nem, valamint 43 tartózkodás mellett fogadta el nyugdíjreform és adósságcsökkentő alapról, és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvényt hétfőn.