Bill Gates profilt vált
Nagy nap a mai a számítógépes világban: hosszú előkészületek után Bill Gates, a Microsoft alapító-elnöke, a világ hol első, hol második leggazdagabb embere visszavonul a szoftverbirodalom napi ügyeinek irányításától és ezentúl jótékony célú tevékenységekkel kíván foglalkozni. Lesz miből gazdálkodnia, néhány évvel ezelőtt ő és felesége minden idők legnagyobb alapítványi felajánlását tették több mint 30 milliárd dolláros összeggel, amihez a másik legvagyonosabb amerikai, Warren Buffet hasonló nagyságrenddel csatlakozott.
Gates még 1975-ben Paul Allennel alapította a Microsoft céget, amely a világ legnagyobb szoftvervállalatává nőtte ki magát. Ma a világ komputereinek 90 százalékán az általuk fejlesztett Windows-programok futnak. Az 52 éves Gates - aki cége sikereinek köszönhetően 13 éven át, egészen tavalyig a világ leggazdagabb embere volt - 33 év elteltével visszavonul. A jövőben feleségével közösen létrehozott Bill és Melinda Gates Alapítvány - a világon a legnagyobb magánalapítvány - ügyeinek szenteli idejét, egyebek között vakcinakutatásoknak és harmadik világbeli fejlesztési programok támogatásának.
Gates a Microsoft legnagyobb részvényeseként megtartja az elnöki címet, és bizonyos technológiai fejlesztésekből továbbra sem kíván kimaradni. A cég részvényeinek 8,7 százaléka az övé. A Microsoft két éve készül a főnök távozására, helyét három szakember fogja betölteni. Gates nehéz pillanatban hagyja el cégét, amely a gyorsan változó számítógépes világban egyre keményebb harcot vív a Google internetes céggel és régi riválisával, a Macintosh gépeket gyártó Apple-lel.
A kiugróan nagy sikerek után újabban kudarcok is egyre gyakrabban érik a céget. A 2007 januárjában kibocsátott Vista operációs rendszer, amelytől sokat vártak és csupán a bevezető kampányára dollármilliárdokat költöttek, egyáltalán nem lett népszerű a felhasználók körében, sokan - köztük e sorok írója is - inkább a korábbi XP rendszernél maradnak. Ennél még nyugtalanítóbb lehet a Microsoft számára, hogy ennél is többen a nyílt forráskódú ingyenes Linux programok, valamint a Macintosh gépek felé fordultak, ez utóbbiakon pedig az Apple saját operációs rendszere fut.