Van élet az állampapír után is: ebbe tegye a pénzét, hogy igazán jól járjon
A Forbes kiderítette, mi lehet a Prémium Magyar Állampapír utódja a befektetési piacon. Mutatjuk!
Február végétől 7,5 százalékos kamatot kínál a hároméves futamidejű Bónusz Magyar Állampapír (2028/P) – derül ki a Forbes cikkéből. A portál megjegyzi, hogya változó kamatozású állampapír hozamának megállapításához a három hónapos diszkontkincstárjegy (dkj) aukciós hozamát vették alapul, amely az utóbbi időszakban jelentősen emelkedett.
Az új kamatkülönbség amúgy különösen aktuális, hiszen – ahogyan arról a 168.hu is írt – a héten közel 400 milliárd forint értékű Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) után járó kamatkifizetés és tőke-visszafizetés zajlik le. Hiszen a korábbi, inflációkövető PMÁP hozama akár 18–19 százalék is lehetett, azonban a mostani fordulót követően mindez már csak 4,45–5,20 százalékra csökken. Emiatt a befektetők új alternatívák után néznek, amire új Bónusz Állampapír akár jó lehetőséget jelenthet.
1700 milliárd forintot fizetnek az állampapírok után
Ahogyan azt korábban a 168.hu is többször megírta, a kormány idén összesen 1700 milliárd forintot fizet ki az állampapírral rendelkező ügyfeleknek, kamatok formájában. Ebből 1300 milliárd forint a PMÁP-sorozatokhoz kapcsolódik. Csak az első fél évben több mint 1200 milliárd forintnyi likviditás jelenik meg így a hazai háztartásoknál, amelynek – érthető módon – minél nagyobb részét próbálják magukhoz vonzani a pénzintézetek.
Ez nem is véletlen, hiszen a lekötött forintbetétek melletti legfőbb érv, hogy kiszámíthatók, egyszerűek, és kockázatmentesek a hozam szempontjából.
Ráadásul a futamidejük a 30 naptól egészen több évig is terjedhet. A bankok által ígért akciós kamatoknál viszont érdemes figyelembe venni, hogy azok csak a lekötés első periódusára vonatkoznak. Azaz egy 3 hónapos lejáratú, akciós bankbetét csak az első kilencven napra vetítve hozza az akciós kamatot, ismételt lekötésnél már csak a normál feltételekkel kamatozik tovább.
Érdekesség, hogy korábban az állampapírok utáni kifizetést Orbán Viktor egyfajta örömhírként tálalta, ugyanakkor ez nem akkora öröm az államkassza számára. Ám ha az állam nem fizetné ki a hozamot a befektetőknek, akkor az csődeseménynek számítana.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: GeriArt / Pixabay)