Az ön családjában ki a kényszervállalkozó?
Kiugró mértékben növekedett az elmúlt hónapokban a gazdasági szervezetek száma Magyarországon: minden második családra jut egy vállalkozás. Jó lenne, ha ezt a gazdaság gyors élénkülése indokolná, ám erről szó sincs: csak a kényszervállalkozások száma nőtt, mivel az új ÁFA-törvény többszázezer embert szorított regisztrációra. Ez a gazdaságfehérítő program része ugyan, de sokak számára csak többlet adminisztrációt jelent.
A gazdasági szervezetek száma a KSH szerint az idén az első félév végén 1,624 millió volt, 298 ezerrel több, mint 2007 végén és 342 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbit. A regisztrált vállalkozások számának nagymértékű emelkedését a nyilvántartott egyéni vállalkozások számának kiugró növekedése okozta. A 2008. január 1-jével hatályba lépő új áfatörvény kimondja, hogy adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adóalany folytathat. Ezért azoknak az őstermelőknek is regisztráltatniuk kellett magukat az APEH-nál, akik eddig még nem rendelkeztek adószámmal.
Mivel az őstermelők számára az adószám kiváltásának határidejét meghosszabbították március 31-ig, így az egyéni vállalkozások számában az I. negyedévben következett be jelentős növekedés. Összességében a vállalkozások száma az elmúlt 12 hónapban csaknem harminc százalékkal emelkedett, ezen belül az I. félévi növekedés 24% volt.
2008. június 30-án 546 ezer társas vállalkozást tartottak nyilván, három százalékkal többet, mint fél évvel korábban. A legnagyobb mértékben a korlátolt felelősségű társaságok száma emelkedett: hat hónap alatt 17 és fél ezerrel, számuk a félév végén 275 ezer volt. A másik népszerű gazdálkodási forma, a betéti társaságok száma az elmúlt 6 hónapban valamelyest tovább csökkent, számuk június 30-án 215 ezer volt. E két gazdálkodási forma teszi ki az összes társas vállalkozás közel 90%-át.
A hazai gazdaságban a kisvállalkozások súlya elmarad a nálunk fejlettebb országok gyakorlatától. A gazdasági szervezetek magas száma főleg a magyarországi foglalkoztatási viszonyokkal magyarázható. Az elmúlt másfél évtizedben százezrek voltak kénytelenek kiváltani a vállalkozói igazolványt, mert munkáltatójuk a járulékok megtakarítása céljából csak vállalkozási vagy megbízási szerződések alapján volt hajlandó foglalkoztatni őket. A kormány az utóbbi években erőteljes lépéseket tett a burkolt munkaviszony felszámolására, a kényszervállalkozások száma mégsem csökkent, sőt a regisztrálási kötelezettség kiterjesztése miatt nőtt.