Az OMV feladta: nem kell neki a Mol
Boksznyelven szólva több megrendítő ütés után bedobta a törülközőt az OMV a Mol megszerzéséért vívott harcában. Az osztrák olajcég ma jelentette be, hogy feladja vételi szándékát, és a jövőben stratégiai együttműködésre törekszik. Az ürömbe öröm is vegyül a sógoroknál: ugyancsak mai hír, hogy az OMV profitja kétharmadával növekedett a tavalyihoz képest.
Az osztrák vállalat szerdán megjelent közleménye szerint "a Mol további hajszolása a stratégiai ésszerűség ellen való", és ezért a cég visszavonja ajánlattételi szándékát. A közlemény emlékeztet, hogy tavaly szeptember 25-én az OMV bejelentette: bizonyos feltételek teljesülése esetén részvényenként 32 ezer forintért ajánlatot tenne a Mol részvényeseinek. Azonban az Európai Bizottság jelezte, hogy nem fogadná el az OMV javasolta kötelezettségvállalásokat, és mivel más kötelezettségvállalások elfogadhatatlanok lennének az OMV számára, ezért az OMV úgy döntött, hogy visszavonja az összefonódási javaslatot, amelyet idén január 31-én terjesztett az Európai Bizottság elé. Erősen hiszünk abban, hogy a Mollal való stratégiai szövetség eredeti terve ésszerű - nyilatkozta az OMV vezérigazgatója.
Mint arról már többször beszámoltunk, a Mol vezetése kezdettől fogva ellenezte az osztrák felvásárlási szándékot. Különböző részvénymachinációkkal - saját felvásárlás, baráti cégek bevonása, kölcsönadás - elérték, hogy biztos tulajdonosi többség álljon mögöttük. Ebben a magyar kormány és parlament is támogatta őket, még törvénymódosítás is született a részvényügyletek legálissá tételére. Az OMV hiába szerzett húsz százalékos részesedést, ez nem volt elegendő arra, hogy befolyásolja a cég irányítását.Sőt, a legutóbbi közgyűlésen a menedzsment megerősítette saját pozícióit.
Az osztrák vállalat minden lehetséges jogi fórumon megtámadta a Mol-vezetést, annak döntéseit, a közgyűlés határozatait, sőt a magyar államot is, az utóbbit a Lex Mol miatt. Eddig az első fokon született ítéletekben veszített, és a brüsszeli bizottság sem volt hajlandó elmarasztaló határozatot hozni hazánk ellen. A legutóbbi csapás akkor érte az OMV-t, amikor az unió nem fogadta el a Mol megszerzésének szándékát, mondván, hogy erőfölényes helyzetbe jutna a térségben. Az osztrákok Horvátországban próbáltak törleszteni, igyekezvén meghiúsítani az ottani olajtársaság és a Mol már elhatározott egyesülését.
Miután eddig minden téren kudarcot vallottak, fogcsikorgatva bár, de az OMV visszalép a vásárlási szándéktól. Ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne próbálnának beavatkozni a magyar olajcég ügyeibe. Erre utal, hogy közleményük szerint az OMV ezentúl is módokat keres annak biztosítására, hogy úgymond a legjobb vállalatvezetési elveket alkalmazzák a Molnál. Ezért a Mol vezetését érintő pereket az OMV továbbra is folytatja, többféle lehetőséget tanulmányoz a Molban lévő, 20,2 százalékos részesedése értékének maximalizálására.
Az OMV részvényesinek azért jó hír is jutott: a vállalat szerdán rekordszintű, 684 millió eurós adózott eredményt jelentett a második negyedévről, 66 százalékkal többet a tavalyi 411 negyedévi milliónál. Az első negyedévben 446 millió eurós adózott eredménye volt, 34 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A csoport bevétele 52 százalékkal 6,965 milliárd euróra nőtt a tavalyi második negyedévi 4,581 milliárdhoz képest, a kőolaj és a földgáz drágulására alapozott termékár-emelkedés miatt. Az első negyedévben a bevétel 30 százalékkal 5,955 milliárd euróra gyarapodott.