Az ipari robotok köszönik, jól megvannak Kínában
Kínában január elsejével csökkentik 553 fejlett technológiai termék exportadóját, közölték a kínai pénzügyminisztériumban hétfőn.
A vállalatok terhét az exportadó-kedvezmény növelése útján enyhítik - tudósít az MTI. Az ipari robotok exportadójából a kedvezmény 17 százalékra nő 14 százalékról, a motorkerékpárokra 14 százalékra emelik a kedvezményt az eddigi 11 százalékról, a varrógépekre 14 százalékra 13 százalékról, olvasható a minisztérium példálódzó felsorolásában.
A kínai kormány november elején gazdaságösztönző programot hirdetett a hazai piac bővítése végett, az exportpiacok szűkülésének ellensúlyozására, majdnem 600 milliárd dolláros kerettel. A pénzből elsősorban infrastrukturális beruházásokra és jóléti intézkedésekre akar költeni a kormány. November végén közölték: a tartományi kormányzatok és intézmények hozzájárulásaival és beruházásaival Kína gazdaságösztönző programja 10 billió jüanra (1,46 billió dollár) bővül. A bejelentéseket a nyugati kormány elégedetten nyugtázták, mert úgy vélik, Kína és talán India is a világgazdaság "menedéke" lehet a pénzügyi válság nyomán kialakult helyzetben.
Az infláció meredek csökkenése azonban arra vall, hogy a hazai kereslet egyelőre nem kárpótolhatja a kínai gazdasági növekedést az exportpiacok beszűküléséért. Ezért a kínai kormány a kivitelt is támogatni szeretné, ami viszont nem fog tetszésre találni a nyugati partnereknél, mondják elemzők.
Kínában a tizenkét havi infláció novemberben 2,4 százalékra, 22 havi mélypontra csökkent az októberi 4,0 százalékról, közölték a kínai statisztikai hivatalban csütörtökön. A drágulás februárban tetőzött, 8,7 százalékos tizenkét havi ütemmel: az 12 évi csúcs volt.
Közben, utolsó adatok szerint, a kínai export novemberben 2,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, ekkora esés nem volt 1999. április óta. Októberben még 19,2 százalékos volt az éves többlete. Az import 17,9 százalékkal csökkent - 1993 óta nem látott ütemben, nem csak az importált kőolaj árának zuhanását jelezve, hanem a hazai piac gyengeségét is -, a 15,6 százalékos októberi növekedés után, ugyancsak éves összehasonlításban. Más kérdés, hogy a kínai folyómérlegnek és a devizatartaléknak jót tett ez a fordulat: novemberben a kereskedelmi mérleg többlete 40,1 milliárd dollárra, minden idők új rekordjára ugrott az előző rekordról, az októberi 35,2 milliárd dollárról.
Az MTI úgy látja: az év folyamán korábban a kínai külkereskedelem még jobban hasznára volt a világgazdaságnak: az első tizenegy hónap átlagában a kivitel körülbelül 19 százalékkal nőtt, a behozatal ellenben közel 22 százalékkal bővült. Tavaly még - hagyományosan - fordított volt a kép: a kínai export 25,7 százalékkal, az import 20,8 százalékkal nőtt. Tavaly Kína kereskedelmi többlete 262,2 milliárd dollár volt, új rekord, 47,7 százalékkal több a 2006-os, 177,47 milliárd dolláros többletnél.
A kínai ipar termelése viszont idén októberben 8,2 százalékkal volt nagyobb, mint tavaly októberben. Az éves egybevetésű növekedés 2001. november óta először volt 10 százalék alatt, a külföldi kereslet gyengülése miatt..
A lassuló export Kína gazdasági növekedését a harmadik negyedévben 9 százalékra szorította vissza éves összehasonlításban, ez 2,3 százalékponttal elmaradt az egy évvel azelőtti ütemtől. A korábban már-már túlhevültnek minősített, nagy inflációval kísért gazdasági növekedést a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek korábbi szigorítása fékezte. Szeptember közepén azonban a kínai központi bank enyhítésbe kezdett, azóta ötször csökkentette alapkamatát.
A második negyedévben 10,1 százalékkal, az első negyedévben 10,6 százalékkal nőtt a hazai össztermék Kínában, éves összehasonlításban. A kínai GDP növekedése ebben az évben 10 százalék alatt várható nemzetközi elemzések szerint, öt év óta a legalacsonyabbnak ígérkezik. A jövő év egészére a londoni Economist Intelligence Unit 8,5 százalékos növekedést jósol Kínának, és 8,7 százalékosat 2010-re. A Moody's nemzetközi hitelminősítő szerint a kínai kormány ösztönző programja valószínűleg nem tudja majd ellensúlyozni az exportnövekedésnek a világgazdasági recesszió okozta megtorpanását. A Moody's alapeseti forgatókönyve az, hogy a kínai gazdaság 2009-ben 7-8 százalékkal fog növekedni, és az ütem 2010-ben 8-9 százalékra gyorsulhat vissza.
Tavaly a kínai GDP átlagosan 11,9 százalékkal bővült, 1994 óta a leggyorsabban. Ötödik éve nőtt legalább 10 százalékkal a kínai gazdaság; 2006-ban 11,6 százalékkal bővült - emlékeztet a hírügynökség