Az IMF-től megkaptuk, amit megérdemeltünk
A várakozásoknak megfelelően a Nemzetközi Valutaalap jóváhagyta a velünk született megállapodáshoz kapcsolódó 12,3 milliárd dolláros hitelkeretet. Az erről szóló szándéknyilatkozatot a kormány tegnap nyilvánosságra hozta. A dokumentumban nincsenek meglepetések, a főbb kitételeit már korábbról ismerhettük. Az egyetlen érdekes momentum az, hogy a parlamentnek is szigorú ütemezés szerint kell a szükséges törvényeket meghoznia.
A washingtoni székhelyű nemzetközi pénzügyi szervezet igazgatósága helyi idő szerint tegnap délután ülésezett. Az igazgatósági ülés után kibocsátott közlemény szerint a hitelkeret azt a célt szolgálja, hogy Magyarország el tudja kerülni a pénzügyi piaci nyomás elmélyülését. A közlemény szerint a 17 hónapos készenléti keretből Magyarország 4,9 milliárd euróhoz azonnal hozzáférhet, a maradék összeget öt részletben lehet majd lehívni, negyedévenkénti felülvizsgálathoz kötve. A hitelkeret összege a magyar IMF-kvóta 1015 százaléka, amelyet a Valutaalap gyorsított eljárása keretében hagytak jóvá. A pénzügyi támogatás az EU és a Világbank segítségnyújtási készségével együttesen elegendő tartalékot fog biztosítani Magyarországnak ahhoz, hogy teljesíteni tudja külső adósságkötelezettségeit, még szélsőséges piaci feltételek mellett is.
A 185 tagú IMF egyik vezetője a döntés után arról beszélt, hogy Magyarország utóbbi években végrehajtott sikeres makrogazdasági kiigazítását megzavarta a globális pénzügyi krízis. Megállapította, hogy a globális likviditás romlása és a kockázatkerülés erősödése következtében a pénzügyi piacok Magyarországon fokozott nyomás alá kerültek. Leszögezte, hogy a pénzpiaci feszültség csökkentéséhez magas fokú fegyelemre és nagy külső finanszírozásra lesz szükség. A nemzetközi pénzintézet a készenléti hitelért cserébe kérte a bankrendszer támogatását, a költségvetési hiány csökkentését és az infláció elleni fellépést.
A Valutaalap szerint a magyar gazdasági teljesítmény az idén 1,75 százalékkal nő, jövőre egy százalékkal csökken, és a növekedés várhatóan csak 2011 után éri el a 3 százalékot. A közlemény kiemelte a két kulcsfontosságú célkitűzésen alapuló gazdasági programot. E célkitűzések: a költségvetés lényeges módosítása, amely lehetővé teszi, hogy csökkenjen az államadósság finanszírozási igénye, illetve a belföldi pénzügyi piacok likviditásának és a bankok megfelelő tőkeellátottságának a fenntartása.
Magyarország a második ország, amely számára az IMF jóváhagyta a pénzügyi válság miatt kért készenléti hitelkeretet. Ukrajna számára a pénzintézet csütörtökön döntött 16,4 milliárd dolláros készenléti hitelről. Izland és a Seychelles-szigetek számára is ígértek készenléti hitelt, de kérelmüket még nem kapták meg.