Az elit külföldön jár iskolába

Mintegy ezer lengyel diák kezdi meg idén ősszel középiskolai tanulmányait Nagy-Britanniában, az USA-ban és Svájcban. Főleg orvosok, jogászok és nagy cégek menedzsereinek gyerekei, akik ezt a költséges edukációt megengedhetik maguknak. Sokkal olcsóbbak és legalább ennyire hatékonynak tartják a lengyelországi katolikus iskolákat, amelyek ugyancsak egyre népszerűbbek.

2011. augusztus 27., 09:40

A nemzetközi oktatások szolgáltatási piaca viszonylag nemrég nyílt meg a lengyelek előtt. Nagy-Britannia, amely a külföldre utazó lengyel diákok 80 százalékát fogadja, csak 2009-ben nyitotta meg kapuit előttük. S noha egy iskolaév az angol középfokú intézményben akár 100 ezer zlotyba (kb. 6,5 millió forint) is kerülhet, érdeklődőkben nincs hiány. Lengyelországban több ügynökség is foglalkozik a leendő középiskolások külföldre utaztatásával és oktatásának, elhelyezésének megszervezésével, ezek egyikének vezetője szerint minden angliai helyre legalább három jelentkező jut – dacára a borsos áraknak.

A kiutazók főleg azokat az iskolákat keresik, amelyek a brit érettségire készítenek fel. A tanulmányok egy vagy két évig tartanak, s a sikeres befejezést igazoló diploma lehetőséget ad arra, hogy az egyetemi tanulmányokat az adott diák Nagy-Britanniában, Kanadában vagy az USA-ban folytassa. Nem véletlen tehát, hogy elsősorban a jogászokat, orvosokat, nagyvállalatok menedzsereit érdekli ez a lehetőség a gyermekeik számára.

A második legnépszerűbb kiutazási program a GCSE (General Certificate of Secondary Education) a gimnazisták számára. Ezzel elsősorban azok élnek, akik nyelvtanulás céljából mennének Angliába, de azok is, akik ott szándékoznak egyetemre járni. Ez a program három hónapos, szeptembertől decemberig tart, de ezt a szemesztert a diák beszámíthatja lengyelországi tanulmányaiba is. Ez anyagilag jóval kevésbé terheli meg a családi költségvetést, hiszen kb. 5 ezer fontba kerül, míg egy év tanulás költsége 20 ezer fontnál kezdődik, de elérheti akár a 35 ezer fontot is.

Még ennél is drágábbak a tanulmányok az egyre népszerűbb Svájcban, ahol egy szemeszterért egy elit iskola akár 60 ezer svájci frankot is elkérhet. Az idei év tapasztalata szerint azonban még ez a horribilis összeg sem tartja vissza a tehetős szülőket: a frank erősödésével nő az érdeklődés a svájci oktatási lehetőségek felé is.
Ezek az árak nemcsak a tanulmányok költségeit tartalmazzák, az internátus, az étkezések, a mosás és vasalás ára is benne van.

A lengyelek számára lehetőség van a nemzetközi érettségire való brit felkészítésre. Az IB cím elnyerésével ugyanis az egész világon bárhová lehet egyetemre jelentkezni. Ehhez napi 6-10 órás tanulás szükséges, tízfős csoportokban, s eközben a diákok az egyetemi negyed területén lakhatnak, pl. Oxfordban.

Ezzel a tendenciával párhuzamosan nőtt az igény Lengyelországban a katolikus iskolák iránt - 250 százalékkal az 1999-es oktatási reform bevezetése óta. Ezekbe az iskolákba elsősorban a rendkívül magas tanulmányi eredmények, illetve az egyértelmű, a keresztény értékrenden alapuló nevelési rendszer vonzza a jelentkezőket. A katolikus iskolák – akár egyetemi felvételi sikerességük alapján, akár a tanulmányi versenyeken elért eredményeik miatt – évek óta messze jobbaknak bizonyulnak az államiaknál.